Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Pediatrické oddělení > Aktuální informace

 

Aktuální informace

 

Rádi bychom vám přiblížili péči o matku a novorozence v Nemocnici Jihlava. Jaká je standardní péče, co nabízíme, o co se snažíme a co nás těší?

 Je přirozené, že obavy, starost, radost a pocity štěstí se postupně během těhotenství, porodu i po narození miminka prolínají.  Každé miminko patří od prvních chvil života k matce, kde získává kontakt a dotek, teplo, výživu, dochází ke stabilizaci životních funkcí, uklidní se a cítí matčinu vůni. I pro matku je přítomnost miminka, kontaktu a kojení velmi důležitá. Podporuje tvorbu „hormonu štěstí“, které jí přináší více energie a zároveň i klidu, pohody a spokojenosti.  

Novorozenecké oddělení poskytuje péči ve spolupráci s oddělením šestinedělí o fyziologické novorozence a jejich maminky.

V letošním roce se sestřičky z dětského oddělení a z oddělení šestinedělí zúčastnily  šestidenního kurzu  v rámci laktačního poradenství MAMILA. Velkým přínosem byl celý průběh školení s praktickým nácvikem problémových situací. Komplexně zaměřené na výlučné kojení, na techniku a poradenství vyskytujících se problémových situací v průběhu každodenní péče na oddělení i následně po propuštění domů. Získané zkušenosti zavádíme s úspěchem do praxe a jsme za to rádi.

Jaké jsou standardní postupy v péči o novorozence na porodním sále a na oddělení šestinedělí u nás v jihlavské nemocnici přiblížíme v následujících bodech.

jp

Na porodních pokojích  :

·       Pokládáme miminko na tělo matky ihned po porodu bez přestřižené pupeční šňůry

·        Necháváme dotepat pupečník

·       Hodnocení Apgar skóre provádíme na těle matky

·       Dítě bezprostředně po porodu neměříme a nekoupeme

·       První vyšetření fyziologického novorozence pediatrem provádíme za přítomnosti rodičů v průběhu prvních 24 hodin

·       Po celou dobu pobytu na porodních pokojích může být u matky otec miminka nebo osoba blízká

·       Z porodního sálu překládáme na oddělení šestinedělí matku s miminkem společně

·       I u císařského řezu podporujeme kontakt kůže na kůži a první přiložení na operačním sále

·       Po císařském řezu pokládáme miminko kůže na kůži otci dítěte

  Na novorozeneckém oddělení:

·       poskytujeme péči systémem rooming – in

·       Pokud to zdravotní stav novorozence umožní, aktivně nabízíme kontakt kůže na kůži od prvních okamžiků po celou dobu pobytu  

·       Jsme nemocnice přátelská dětem

·       Podporujeme výlučné kojení

·       Učíme matky poznat signály miminka, kdy má o kojení zájem, dohlížíme na správnou techniku sání

·       V případě nutnosti dokrmujeme mateřským mlékem a alternativními technikami

·       Podporujeme kojení, ale i respektujeme přání maminek, které kojit nechtějí

·       Novorozence od maminek (rodičů) neoddělujeme, vyšetření provádíme v přítomnosti maminek nebo tatínků

·       Pupeční pahýl necháváme samovolně odpadnout

·       Pobyt na oddělení můžeme dle stavu miminka a maminky zkrátit, záleží na klinickém stavu dítěte i matky, doporučujeme však minimálně 72 hodinový pobyt na oddělení fysiologických novorozenců, v souladu s doporučením neonatologické společnosti.

Novorozenecká JIP

Při separaci matky a dítěte vzniká smutek, který matku rozlítostní, unaví a někdy podvědomě vede k odpočinku bez miminka.

Proto se snažíme i v případě nutné separace ze zdravotních důvodů miminka o co největší podporu kontaktu matky s dítětem. O podporu nástupu laktace se snaží maminku edukovat a  podpořit  porodní asistentky bezprostředně po porodu a  kolostrum na JIP přináší . Pokud je přítomen otec dítěte donese odstříkané kolostrum na novorozeneckou JIP, kde má možnost miminko pohladit a vyfotit, dle aktuálního stavu pochovat. Matka navštíví novorozence jakmile to umožní její zdravotní stav. 

Mamince nebo otci je umožněn kontakt s nezralým nebo nemocným novorozencem v kteroukoliv dobu – návštěvy pro rodiče novorozence nejsou časově omezené. 

Po stabilizaci akutního stavu novorozence jsou maminky zapojovány do péče o novorozence v inkubátoru co nejdříve. Kontakt kůže na kůži je samozřejmostí. Po celou dobu pobytu podporujeme kojení nebo dokrmování mateřským mlékem alternativními způsoby. Jakmile to stav novorozence dovolí, je v postýlce přeložen i s maminkou na pokoj, kde se již samostatně užívají a poznávají.

Každé miminko i maminka mají odlišný průběh porodu, příchod na svět a jiné představy o prvních dnech společného života. Respektujeme maminky, jejich názory, vyslechneme a snažíme se najít společnou cestu podpory a pomoci ke spokojenému návratu domů.
 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Pediatrické oddělení > Aktuální informace

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies