Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení zobrazovacích metod > Spektrum péče > Angiografie a intervenční radiologie

 

Angiografie a intervenční radiologie

 

 
 

Co je Angiografie?

angiografie   Angiografie je vyšetření, jež se provádí pomocí RTG záření a kontrastní látky, která se vstřikuje do cévy. Vyšetření  využíváme zejména k zobrazení tepen. Klasickým požadavkem je vyšetření tepenného systému dolních končetin při podezření na ischemickou chorobu dolních končetin. Kromě toho lze zjistit zúžení ledvinných tepen či zúžení krkavic (krční tepny). Tato metoda vyšetření cévního zásobení je pomalu vytlačována CT angiografií a MR angiografií u nichž však není možné současně provést terapeutický zákrok - angioplastika (roztažení cévy balonkem) nebo zavedení výztuhy v podobě kovové trubičky (stent).

 

Průběh vyšetření

   Vyšetření se provádí vleže při místním znecitlivění. Pacient leží na vyšetřovacím stole v angiografickém sále. Lékař znecitliví místo vpichu např. tříslo (eventuálně jiné vstupní místo) a provede punkci stehenní tepny (nebo jinou tepnu dle vstupního místa). Do tepny zasune pomocí vodiče tenkou plastovou trubičku a skrz ní pak vypustí kontrastní látku. U vyšetřovacího stolu je k dispozici rentgenový přístroj, na jehož obrazovce lékař vidí v reálném čase průtok kontrastní látky tepnami a najde tak na cévách patologicky postižená místa. Vyšetření trvá v celkově průměru kolem jedné hodiny, včetně případného terapeutického výkonu. Rentgenové snímky jsou uloženy do počítače a lékař se na ně může podívat i kdykoliv později.

 

angioplastik - stent, balonek

 

   V případě nálezu zúženého místa ho může lékař rozšířit pomocí drobného balonku, který zavede do určeného místa přes tenký drátek (vodič) v cévě. Kromě toho lze do zúžení zavést výztuhu v podobě kovové trubičky (stent), která zúžené místo vyztuží.

 

angioplastika stehenní tepny  

 

   Po ukončení vyšetření se místo vpichu překryje pevným obvazem (bandáž) a tlakovým obvazem nebo se místo vpichu do cévy uzavře speciální cévní záplatou, která se později sama vstřebá. Pacient musí 8 hodin po zákroku v klidu ležet a nevstávat z lůžka. Tlakový obvaz se obvykle odstraňuje po 8-12 hodinách.

Kontraindikace vyšetření

   Stejně jako u jiných vyšetření kde je pacientovi podána kontrastní látka se může projevit alergická reakce. Kontrastní látka také představuje zátěž pro ledviny a může je poškodit. Z tohoto důvodu je nutné po angiografii dodržet pitný režim nebo lze využít nitrožilní infuze.

Tyreotoxikóza - zvýšená funkce štítné žlázy

Výhody vyšetření (zákroku)

   - kvalitní zobrazení prakticky všech cév v lidském těle.
  - možnost přímého terapeutického zákroku u některých tepen či žil v lidském těle pouhým vpichem (miniinvazivní výkon) bez nutnosti operačního výkonu.

Nevýhody a možné komplikace vyšetření (zákroku)

    Přístroj na kterém se provádí angiografické vyšetření pracuje s rentgenovým ionizujícím zářením v důsledku čehož vzniká radiační zátěž pacienta, proto je nutné indikovat toto vyšetření s ohledem na  velikost této zátěže a diagnostickou a terapeutickou výtěžnost.

 

   V místě vpichu se může vytvořit hematom (modřina) proto je nutné dodržet klidový režim na lůžku v rozmezí 6 až 24 hodin, dále může dojít ke krvácení v okolí vpichu, eventuálně i trombózy cévy. Tyto komplikace se řeší konzervativně nebo chirurgicky podle jejich rozsahu a povahy.

 

možné komplikace:
  - rozrušení a uvolnění aterosklerotického plátu s následným vmetkem do cévního řečiště

  - ruptura aneurysmatu v průběhu výkonu s krvácením

Extravaskulární výkony

   Mezi extravaskulární intervenční výkony prováděné na našem oddělení patří především punkce a drenáže patologických tekutinových zánětlivých kolekcí v dutině břišní, dutině hrudní, v retroperitoneu či pánvi. Diagnostické biopsie patologických ložisek v různých orgánech. 


Dále se na našem  pracovišti provádí vertebroplastika a kyfoplastika.

 

telefonObjednat / informovat se na vyšetření můžete telefonem na čísle:

567 157 645


Přístrojové vybavení

   Siemens Artis Zee Ceiling

Artis Zee Ceiling - NemJi
 Dokumenty ke stažení

 

 

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 7.3.2011 / 7.9.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies