Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení zobrazovacích metod > Spektrum péče > CT - počítačová tomografie

 

CT - počítačová tomografie

 

 
 

CT - počítačová tomografie

CT - princip   Jedná se o zařízení pracující s rentgenovým zářením podobně jako běžný RTG přístroj, u CT (computed tomography) však rotuje zdroj záření - rentgenka i detekční systém okolo těla pacienta, který je tak ozařován postupně z různých úhlů po celém obvodu těla. Detekční systém pak vyhodnocuje množství záření procházející tělem pacienta pod různými úhly a z těchto dat jsou následně pomocí výkonného počítače zrekonstruovány jednotlivé scany – obrazy vrstev těla zpravidla v axiální rovině.

   U klasického RTG snímku je výsledkem sumační obraz z celého těla, na kterém se stíny jednotlivých struktur překrývají; u CT vyšetření získáme tenké vrstvy z vyšetřované oblasti, bez překrývání jednotlivých částí těla, lze tedy zobrazit mnohem přesněji jednotlivé orgány, jejich strukturu a patologické stavy.

 

 

Indikace k vyšetření

CT - hlava1   Vzhledem k relativně velké zátěži rtg zářením je CT indikováno jako „metoda druhé volby“ – doplňující vyšetření, které by mělo pomoci objasnit nejasný nález ultrazvukového vyšetření nebo klasického rtg snímku a to především u posuzování kostí, plic a střev, kde ultrazvukové vyšetření nelze uplatnit. U akutních (neodkladných) indikací používáme CT především pro zobrazování hlavy – mozku při cévních mozkových příhodách a úrazech hlavy, protože velmi dobře zobrazí nitrolební krvácení. Velmi spolehlivě zobrazí i traumatické změny orgánů hrudníku, břicha, pánve i zlomeniny kostí. Další velmi důležitou akutní indikací CT vyšetření je podezření na postižení aorty (srdečnice), jako je výduť nebo dissekce (odtržení výstelky) aorty. V daném případě se provádí CT angiografie (vyšetření cév pomocí CT), hlavně pro zobrazení velkých tepen (aorty, renální tepny, pánevní tepny, karotidy) a také pro zobrazení mozkových tepen (circulus arteriosus Willisi). V některých případech může zcela nahradit klasické angiografické vyšetření.

Kontraindikace vyšetření

   Před vyšetřením je nutno cíleně pátrat a vyloučit či potvrdit přítomnost kontraindikací. Každý pacient je ošetřujícím lékařem poučen o rizicích nitrožilního podání kontrastní látky a v případě jejího předpokládaného podání během CT vyšetření si ošetřující lékař vyžádá a spolupodepíše pacientův písemný informovaný souhlas s jejím nitrožilním podáním.

Při relativních kontraindikacích je nutno zvážit poměr rizika a zisku vyšetření


     Nativní vyšetření
     gravidita - pouze ve vážném ohrožení života


     Vyšetření s kontrastní látkou
     Vyšetření nesmí být provedeno u pacientů alergických na jodové kontrastní látky.


   V níže uvedených případech může být kontrastní CT vyšetření provedeno pouze v mimořádných případech (vitální indikace – vyšetření je nutno provést pro záchranu života pacienta) a za mimořádných opatření specifických pro daný případ (důkladná a rozšířená antialergická příprava, asistence anesteziologického týmu, zajištění hemodialýzy, nutná hospitalizace atd.):

   • gravidita
   • jaterní a ledvinová insuficience, následně nutná dialýza
   • hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
   • feochromocytom (nádor produkující katecholaminy)
   • nespolupracující pacient

Rizika vyšetření

CT přístroj využívá rentgenové záření a proto dochází k jisté radiační zátěži pacienta viz. sekce "Ionizující záření".


   Podání kontrastní látky (nitrožilně popř. perorálně) - může mít nežádoucí účinky: návaly horka, pocení, nevolnost, zarudnutí, svědění, vyrážka a ve zcela výjimečných případech se může objevit i těžká alergická reakce charakteru anafylaktického šoku, vyžadující lékařskou péči a zcela výjimečně i hospitalizaci pacienta.

 

telefonObjednat / informovat se na vyšetření můžete telefonem na čísle:

567 157 561


Přístrojové vybavení

CT Siemens SOMATOM DEFINITION AS+ 128

CT Siemens SOMATOM DEFINITION AS+ 128


   CT přístroj Somatom Definition AS+ značky Siemens umožňuje současné snímání 128 vrstev na jednu otočku rentgenky. Výjimečné prostorové rozlišení nabízí zobrazení tkáňových struktur od velikosti 0,24 mm, rozsah snímání obrazu 200 cm v kombinaci s tímto rozlišením zase umožňuje vyšetření celého těla pacienta během 10 vteřin. To je obzvlášť důležité při vyšetření pacientů s těžkými úrazy, v bezvědomí nebo u nespolupracujících pacientů. Tyto výjimečné parametry jsou využitelné zejména v traumatologii, kdy se jedná o co nejrychlejší stanovení diagnózy, a v kardiologii, kde umožňují vyšetření funkce srdce a hodnocení koronárních tepen včetně analýzy kalcifikací v jejich stěnách.


   Rychlost a kvalita obrazů je výhodná pro kvalitativní vaskulární diagnostiku a plánování intervenčních zákroků na cévách. Plně automatická funkce objemového zobrazení (3D) usnadňuje vyhodnocení prokrvení mozku. Snímky
z tohoto přístroje jsou generovány ve formátu DICOM, což umožňuje jejich okamžité předání do systému PACS a prohlížení odeslaných CT obrazů na klinických pracovištích.


Ukázkové snímky

 

plice rameno CT - hlava CT - angio CT - hlava2 CT - popis


Dokumenty ke stažení

 

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 7.3.2011 / 7.9.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies