Cesta: Titulní stránka
Porod v domácím porodním pokoji je standardem a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
V každém z domácích porodních pokojů je umístěna porodní postel, sedací souprava, kuchyňský kout, doplňky (porodní vak, porodní židlička, ribstol a další) a sociální zařízení (sprcha, záchod). V jednom pokoji je k dispozici relaxační a porodní vana.
V domácích porodních pokojích jsou vedeny jak plánované, tak akutní porody, jednak porodními asistentkami (fyziologický porod), jednak lékaři (rizikový a patologický porod). Při každém porodu je kladen důraz na individuální přístup k rodičce a jejímu doprovodu a maximálně je respektováno jejich soukromí.
Při fyziologickém porodu si žena může zvolit klasickou polohu vleže, pololeže či v polosedě na posteli, ale i polohu na boku, v kleku, na porodním vaku, ve vodě a ve stoje nebo v polodřepu. Rodička má možnost využití teplé lázně či sprchy, relaxačních pomůcek, poslechu hudby, aromaterapie i masáží prováděných doprovodem či personálem. Aplikace nálevu a holení záleží na přání rodičky. Každé rodičce je nabídnuta možnost aplikace epidurální analgezie. Provádí se na základě lékařské indikace, ale i na přání rodičky.
Počet osob, které mohou ženu doprovázet k porodu, závisí na jejím přání a možnostech porodního pokoje. Mohou to být rodinní příslušníci, přátelé i dula či jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu.
V případě náhle vzniklé patologie, jejíž řešení není možné v rámci domácího porodního pokoje, je možný okamžitý transfer na operační sál, který je v bezprostřední blízkosti porodních pokojů.
Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4. den domů. Na své výslovné přání může odejít nejdříve 72 hodin po porodu.
Koncepce domácích porodních pokojů je v současné době nejvyšším stupněm „humanizace porodnictví“ v rámci ústavní porodnické péče.
Proč porod do vody?
- Je prokázán hydroanalgetický efekt porodu do vody.
- Rodička zažívá psychosomatickou relaxaci.
- Dochází ke snížení strachu a stresu.
- Je dosaženo zvýšeného pohodlí a mobility rodičky.
- Je navozena fyziologická rovnováha mezi katecholaminy, oxytocinem, prostaglandiny a endorfiny.
- Dochází k dokonalejší relaxaci pánevního dna.
- Žena zaujímá příjemnější vertikální polohu vsedě nebo polosedě.
- Novorozenec se lépe adaptuje na vnější prostředí.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.