Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Pediatrické oddělení > Informace pro pacienty > Novorozenecké oddělení

 

Novorozenecké oddělení

 

Novorozenecké oddělení Nemocnice Jihlava poskytuje komplexní péči o zdravé novorozence narozené v jihlavské porodnici. Od roku 2003 je nositelem titulu Baby Friendly Hospital, který udělila organizace UNICEFa dodržuje 10 kroků k úspěšnému kojení. Je zde zaveden systém rooming-in na všech pokojích. Maminky jsou v nepřetržitém kontaktu se svými dětmi od porodu až do propuštění, a to i v případě, že jsou po císařském řezu.


Při fyziologicky probíhajícím porodu bude vaše děťátko ihned položeno na břicho matky, označeno náramkem a po dotepání pupečníku odstřiženo. Dle stavu dítěte a vzájemné domluvy dítě ošetříme na přebalovacím pultě v přítomnosti matky. Ošetříme pupeční pahýl, děťátko zvážíme, změříme délku, tělesnou teplotu a obvody hlavy a hrudníku. Poté bude pokračovat bonding na těle matky a přiložení k prsu. Během bondingu všem dětem monitorujeme životní funkce pomocí saturační sondy připevněné na nožku dítěte. Do 24 hodin od porodu dítě vyšetří pediatr.


Koupání po porodu probíhá současně s ukázkou koupání za 6 – 24 hod. přímo na pokoji oddělení šestinedělí. Pouze v indikovaných případech proběhne 1. koupel na porodním sále.


Většina sester novorozeneckého oddělení jsou i laktační poradkyně, které vám rády pomohou a poradí s kojením a péčí o miminko. Součástí oddělení je Laktační poradna, která je k dispozici i maminkám po propuštění z porodnice.


Během pobytu Vašeho děťátka na novorozeneckém oddělení provádíme screeningová vyšetření, která slouží k odhalení závažných nemocí dětí již v novorozeneckém věku.

Tato vyšetření jsou v ČR upravena legislativně a jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.


Novorozenecký laboratorní screening vrozených a dědičných onemocnění – odběr kapky krve novorozence v období 48 – 72 hodin po porodu.

Cíl: včasné odhalení závažných onemocnění, která nelze zjistit jiným způsobem. Včasné zjištění umožní ihned zahájit léčbu a zabránit tak trvalému postižení dítěte.

Mezi nejznámější sledovaná onemocnění patří vrozená hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), fenylketonurie (závažná metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému), kongenitální adrenální hyperplazie (vrozená nedostatečná funkce nadledvin) a cystická fibróza.

Ultrazvukové vyšetření ledvin

Cíl: Zjišťuje se, zda jsou ledviny u miminka správně vytvořené – jejich délka, tvar, uložení, kalichopánvičkový systém a také je-li jejich vyprazdňování v pořádku.

Je prováděno pediatrem na pokoji v přítomnosti matky 2. den po porodu.

Ortopedické vyšetření kyčlí

Cíl: včasný záchyt poruchy vývoje kyčelního kloubu, který se vyskytuje u 3 – 5 % populace. Včasnou léčbou a sledováním lze tak předcházet závažnému poškození kyčelního kloubu s trvalými následky.

Vyšetření je prováděno ortopedem na pokoji v přítomnosti matky a zahrnuje klinické vyšetření kyčelních kloubů a preventivní vyšetření kyčelních kloubů ultrazvukem. Součástí vyšetření je souhrnné klinické vyšetření pohyblivosti velkých kloubů.

 Screening vrozeného šedého zákalu čočky

Cíl: včasné odhalení šedého zákalu čočky vede k včasné léčbě. 

Je prováděno pediatrem na pokoji v přítomnosti matky při ranní vizitě, oftalmoskopem se vybavuje červený reflex na obou očích.

Screeningové vyšetření sluchu

Cíl: včasný záchyt vrozené poruchy sluchu u dětí a zajištění případné následné péče tak, aby se zamezilo zejména opoždění vývoje komunikačních schopností u těchto dětí.

Základní vyšetření sluchu je možné provést 2. den po narození. Provádí se jednoduchým, nebolestivým vyšetřením. Dítě dostane do zvukovodu jemnou měřící sondu, přístroj vyšle slabý zvukový podnět a zaznamenává odpovědi sluchového ústrojí. Dítě během vyšetření spí nebo je v bdělém klidu.


Propuštění miminka domů je plánováno tak, aby byly splněny všechny zdravotní, zákonné a sociální podmínky, tzn. jsou provedena všechna screeningová vyšetření, dítě je zdravé bez žloutenky, matka zvládá péči o dítě a výživu a dítě prospívá. Dle doporučení České neonatologické společnosti je propuštění možné po 72 h. Je důležité si včas zajistit obvodního pediatra, který převezme dítě do péče.     


Na oddělení je možné zapůjčit si monitor dechu Baby sense ve spolupráci s nadací Křižovatka za poplatek 1200Kč za 6měsíců.

Naším přáním je spokojená maminka a spokojené miminko.

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies