Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Neurologické oddělení > Spektrum péče > EEG

 

EEG

 

 
 

EEG - Elektroencefalografie

je vyšetření registrující elektrickou mozkovou aktivitu. Nervové buňky si mezi sebou předávají signály pomocí změn elektrického napětí. Změny elektrického napětí se v malé míře propagují až na povrch hlavy, kde jsou registrovány citlivými elektrodami a zaznamenány do grafu. EEG má využití především v diagnostice epilepsie a poruch spánku, ale i u pacientů s migrénami, po eeg labztrátě vědomí nevyjasněné příčiny, cévních mozkových příhodách či úrazech mozku. V rámci neurologického oddělení jsou umístěny dva EEG přístroje. EEG je zásadní vyšetřovací metodikou pro stanovení diagnózy epilepsie. Součástí elektroencefalografu je několik elektrod (16 až 25), které jsou napojeny na vyhodnocovací zařízení - počítač. Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. EEG se provádí jako ambulantní vyšetření. Pacientovi je na hlavu nasazena speciální čepice s elektrodami, na které byl předtím nanesen vodivý gel. Po umístění čepice a po jejím připojení k přístroji se pacient uloží na vyšetřovací lůžko. Celé vyšetření trvá do 45 minut. Během vyšetření je občas pacient vyzván, aby na určitou dobu zavřel či otevřel oči, aby určitou rychle zhluboka dýchal. V určité fázi je také pacient vystaven světelným zábleskům, na EEG se tak může ukázat citlivost na světlo (fotosenzitivita), která je přítomná u určitých druhů epilepsie. EEG vyšetření nemá žádná rizika, nevystavuje pacienta žádným škodlivým účinkům, ani není bolestivé. Na EEG vyšetření se není třeba nijak speciálně připravovat. Pokud ale plánujete například návštěvu kadeřníka, je lepší ji odložit na dobu po vyšetření EEG, při vyšetření se vám totiž může "rozcuchat" účes.

 Vyšetření objednává neurolog a je k němu třeba mít doporučení s vyplněnou žádankou. Výsledek vyšetření je k dispozici s odstupem po popisu lékařem. Na našem oddělení popisy vlastních EEG záznamů provádí Dr. Nováková, Dr. Pešek a Dr. Waszniowská.

 

 

eeg w

- ambulantní trakt 5. patro pavilónu E - t.č. 567157255, 783 

ordinační doba: 09.00 - 12.30hod Po-Pá, 13.00 - 15.30 St

sestra: Valentová, Pilátová, lékař: Dr. Nováková, Dr. Pešek, Dr. Waszniowská

 
Zodpovídá: MUDr. Radek Ampapa
Vytvořeno / změněno: 25.2.2011 / 25.2.2011

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies