Nemji-logo-inverted

V jihlavské nemocnici bude sloužit špičková magnetická rezonance i CT

Nejmodernější přístroje nejenom pro onkologické pacienty přibudou v dohledné době v jihlavské nemocnici. Pořídí se magnetická rezonance, která umožňuje lékařům přesnější diagnostiku a zkrátí čas vyšetření. Novinkou bude také nový dual CT, pokročilá technika zobrazování pomocí počítačové tomografie, která kombinuje dva různé typy CT skenů do jednoho vyšetření. Přístrojové vybavení pro posílení onkologické prevence vyjde na téměř 179 milionů korun.

Magnetická rezonance o intenzitě 3 tesla bude novým pomocníkem především pro onkologické pacienty. „Má vyšší rozlišení obrazu, díky vyššímu magnetickému poli může být dosaženo lepšího rozlišení anatomických struktur. Díky lepší kvalitě obrazu bude také zkrácena doba vyšetření pacientů. Co je důležité, může poskytnout lepší zobrazování určitých tkání, jako jsou například cévy a mozkové struktury. Poslouží pro pacientky na mamografický screenig, pro muže zase na screening karcinomu prostaty,“ popisuje ředitel jihlavské nemocnice Alexander Filip. Vyšší intenzita magnetického pole může pomoci lékařům identifikovat menší, nebo jinak obtížně detekovatelné patologie.

Dalším přístrojem, co prohloubí péči o onkologické nemocnici v krajském městě, je dual CT, které představuje revoluční technologii v oblasti diagnostického zobrazování. Tato nová generace CT skenerů nabízí nejenom vysokou kvalitu obrazů, ale také zkrácenou dobu vyšetření a nižší expozici pacientů ionizujícímu záření. „Detailní a ostré obrazy anatomických struktur umožňují lékařům přesnější diagnostiku a plánování léčby. Moderní technologie umožňuje rychlejší akvizici obrazů a zkracuje dobu, kterou pacient stráví na vyšetření. Dual CT snižuje expozici pacientů ionizujícímu záření, což je důležité pro ochranu jejich zdraví,“ dodává Alexander Filip.

Projekt s názvem „Posílení onkologické prevence a péče Nemocnice Jihlava“ již prošel schválením.

Celkem přístrojové vybavení vyjde na 178 959 000 korun. Spoluúčast Nemocnice Jihlava je 21 %, zbytek je financován ze zdrojů EU.

Termín realizace je do 31.3.2026.

 

 

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

magnetická rezonance