Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava Audiozprávy

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory

Historie oddělení

Urologické oddělení v jihlavské nemocnici bylo založeno v r. 1951, jako 2. na Moravě. Z urologické kliniky  v Brně přišel jako primář MUDr. Miloš Jeřábek, který měl k dispozici 1 sekundáře a již v r. 1952 bylo dle operační knihy provedeno 90 operací. Urologické oddělení bylo umístěno do přízemí chirurgického pavilonu a v r. 1959 byl v suterénu téže budovy vybudován samostatný urologický operační sál, který sloužil včetně sterilizace až do r. 1990, kdy se urologické oddělení přestěhovalo do zrestaurované budovy interního oddělení. Oddělení s 30ti lůžky opustil prim. MUDr. Jeřábek v r. 1962 a vrátil se zpět na urologickou kliniku do Brna, kterou vedl prof. MUDr. Uhlíř.

Dalším primářem se stal v r. 1962 MUDr. František Šrámek, který navázal na operativu a praktickou urologii a přinesl navíc i základy vědecké činnosti, ke které vedl i své lékaře. Publikoval několik prací o urolithiase, zavedl některé nové metody operací a podílel se i na výzkumu spolu se svým kolektivem. Jako ocenění činnosti urologického oddělení v Jihlavě bylo toto pověřeno uspořádáním celostátního urologického sjezdu v r. 1971. Za vedení primáře Šrámka bylo oddělení rozšířeno na 42 lůžek, rozšířena ambulance a endoskopie do suterénu pavilonu na místo transfuzní stanice. V péči oddělení byli pacienti nejen z jihlavského okresu ale i z okresu Třebíč, Žďár n. Sáz. a z Dačicka.

Po předčasném úmrtí prim. Šrámka se stal od r. 1975 primářem MUDr. Vladivoj Čermák. Přestože na oddělení pracovali jen 3 stálí lékaři s urologickou erudicí stoupal počet vyšetřených, ošetřených i operovaných pacientů, byly prováděny i operační transuretrální výkony. První resektoskop na oddělení byl pořízen v r. 1971 V letech 1983-85 se podařilo výrazně obnovit endoskopický park díky finanční pomoci n. p. Tesla a Motorpal Jihlava a Dřeva Měřín. Byly zakoupeny 2 resektoskopy, uretroskop i diagnostické endoskopy, což umožnilo rozšířit paletu endoskopických výkonů.

V r. 1990 se oddělení přestěhovalo do přestavěného interního pavilonu v areálu staré nemocnice, kde mělo k dispozici 52 lůžek včetně 5ti pooperačních, samostatné rentgenové pracoviště, operační a endoskopický sál a hlavně více sociálního zařízení. Pokoje již byly 2 a 3 lůžkové.

Koncem r. 1992 odešel prim. MUDr. Čermák do důchodu a přednostou byl 1.1.1993 jmenován MUDr. Ctibor Marek. Během roku 1993 je snížen počet lůžek na 42, urologická ambulance z polikliniky převedena do prostor oddělení, je k dispozici vlastní ultrazvukový přístroj na samostatném pracovišti. Ke konci r. 1993 je díky Komerční bance Jihlava zakoupen ureteroskop a rok poté pyeloskop, díky tomu se rozšiřuje endourologická operativa na úkor klasické. V dubnu 1996 se rozšířily možnosti diagnostiky zakoupením přístroje Uromic IV k urodynamickým vyšetřením.

V roce 2002 odešel MUDr. Ctibor Marek do privátní sféry a dalším přednostou oddělení se stal MUDr. Zdeněk Lavička. Pod jeho vedením se urologické oddělení přestěhovalo do areálu Nové nemocnice, lůžkové oddělení v interním pavilonu má kapacitu 20 lůžek, jsou k dispozici centrální operační sály a samostatný endourologický sál vybavený digitálním RTG přístrojem, je zahájeno provádění laparoskopických výkonů, oddělení bylo vybaveno novým pyeloskopem a novou endokamerou. V roce 2004 uspořádalo jihlavské oddělení Sjezd urologů Vysočiny.

V roce 2005 po dalším výběrovém řízení byl primářem jmenován MUDr. Martin Drábek z Brna, který v současné době vede tým dalších 7 lékařů. Za jeho působení se rozvíjí radikální onkologická operativa /radikální retropubická prostatektomie, záchovné resekční výkony na ledvinách, operace nádorů retroperitonea, operace nádorů nadledvin, radikální cystektomie s náhradou močového měchýře/, provádějí se náročné on-lay plastiky striktur močové trubice, nadále se rozvíjí laparoskopická operativa /výkony na ledvinách/. Oddělení bylo vybaveno novými resektoskopy, 2 novými rigidními ureteroskopy a též flexibilním cystoskopem a ureteroskopem, což umožňuje komplexní endoskopickou diagnostiku i terapii onemocnění horních i dolních cest močových. Rozvíjí se spolupráce s Centrem asistované reprodukce /TESE/. V ambulantní části se kromě standardní urologické ambulance rozvíjí koncept specializovaných poraden. V současné době pracuje uroonkologická poradna, poradna pro urolitiázu, poradna pro poruchy mikce a andrologická poradna. Urologické oddělení má kompletní vybavení pro otevřenou, endoskopickou a laparoskopickou operativu urologických onemocnění. Nabízí svým klientům vysoký standard péče včetně možnosti 2 nadstandardních pokojů na oddělení.

Každoroční odborná akce - Sjezd urologů Vysočiny, byla pořádána jihlavským pracovištěm po 5 letech a to v roce 2009 a v roce 2014.

Zodpovídá: MUDr. Michal Trnka
Vytvořeno / změněno: 30.4.2007 / 30.4.2007

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu