Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > Chirurgické oddělení > Historie oddělení

 

Historie oddělení

 

 
 

Historie Chirurgického oddělení v jihlavské nemocnici

  • První chirurgický pavilon byl v Jihlavě postaven již v roce 1902.

 

  • V roce 1924 nastoupil do jihlavské nemocnice chirurg prim. MUDr. Vítězslav Horn, který se stal také ředitelem nemocnice. Na jeho popud se začal v roce 1924 stavět nový pavilon pro chirurgii, který byl o čtyři roky později otevřen a měl 150 lůžek. V budově byla umístěna též porodnice, gynekologické oddělení, v suterénu rentgeny a byly zřízeny 3 operační sály.

 

  • V roce 1948 se stal přednostou chirurgického oddělení a krajským chirurgem MUDr. Jan Vojta. Zasloužil se o výrazné zlepšení ošetřování úrazů. Prováděly se zde všechny běžné operace břišní chirurgie, později byly prováděny i gastrektomie a složité operace na žlučových cestách (např. resekce hlavy pankreatu).

 

  • V  roce 1957 byl zásluhou primáře Vojty ustanoven v jihlavské nemocnici první anesteziolog MUDr. Drobný, v roce 1958 traumatologický ordinariát a o rok později byl pak zřízen ordinariát pro plastickou chirurgii a dětský ordinariát.

 

  • V roce 1960 odešel MUDr. Jan Vojta do Brna jako krajský chirurg a na jeho místo nastoupil jeho žák MUDr. Vladimír Juříček, který byl pak přednostou plných 28 roků. Primář Juříček odešel z funkce v roce 1988, po něm byl krátce přednostou MUDr. Petr Quitta a od roku 1991 do roku 1996 MUDr. Jaroslav Šilhan.

 

  • Od roku 1997 do roku 2002 byl přednostou oddělení MUDr. Jaromír Havel a od roku 2002 dosud je přednostou oddělení MUDr. Jaromír Meduna.

 

  • V roce 2001 se Chirurgické oddělení rozdělilo na dvě zcela samostatná oddělení - Chirurgické oddělení I. a Chirurgické oddělení II. První se specializuje na všeobecnou chirurgii spolu s nadstavbovými odbory (onkochirurgie, cévní chirurgie, dětská chirurgie, plastická chirurgie, hrudní chirurgie, proktochirurgie, intenzívní péče). Chirurgické oddělení II. se specializuje výhradně na traumatologii, proto se nyní označuje jako Traumatologické oddělení.

 

  • V roce 2003 se obě chirurgická oddělení přestěhovala do prostor Nové nemocnice v návaznosti na dostavbu bloku centrálních operačních sálů, ambulancí, jednotky intenzivní péče a ARO. Současně byla otevřena multioborová jednotka intenzivní péče (JIP), zajišťující intenzivní před - i pooperační péči pro pacienty Chirurgického oddělení i pro pacienty ostatních operačních oborů Jihlavské nemocnice (traumatologie, gynekologie, urologie, ortopedie a ORL).

  • Rokem 2017 počíná přestavba lůžkového oddělení Chirurgie v rámci komplexní přestavby interního pavilonu, v roce 2019 tato dokončena nabízí nové prostory pro septickou a aseptickou chirurgii ve třetím patře tohoto pavilonu.
 
MUDr. Jiří Laštůvka, aktualizace 31.01.2020
Zodpovídá: MUDr. Mgr. Petr Vylam
Vytvořeno / změněno: 4.5.2007 / 31.1.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies