Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Infekční oddělení > Informace pro pacienty > Informace pro pacienty

 

Informace o infekčním oddělení

 

 
 

Infekční oddělení v Jihlavě je od září 2012 umístěno v pavilonu urgentní a intenzivní péče (PUIP). V oboru infekčního lékařství disponuje největším lůžkovým fondem v kraji Vysočina (2 dvacetilůžkové stanice + 4 lůžka JIP). Jako jediné oddělení v kraji (a jako jedno z mála infekčních pracovišť v republice)  má též jednotku intenzivní péče (JIP). Do září 2012 bylo umístěno v samostatném pavilonu, který patřil v 70. letech k nejmodernějším ve svém oboru, nicméně v době stěhování byl již v havarijním stavu.

Pacienti jsou hospitalizováni v nadstandartně vybavených dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, TV s digitálním příjmem, možností bezplatného Wifi připojení k internetu (síť nemji_free, blíže viz. www.nemji.cz). Rozmístění pacientů je v kompetenci lékaře oddělení a je prováděno s ohledem na epidemiologické charakteristiky daného onemocnění.

V přízemí infekčního pavilonu je ambulantní část, která poskytuje komplexní ambulantní služby pacientům přicházejícím z terénu i pacientům docházejícím na kontroly. Součástí ambulantního traktu jsou i příjmové ambulance pro pacienty přicházející k hospitalizaci. Dále je v této části pavilonu začleněna i tzv. MRSA ambulance pro ambulantní ošetřování pacientů kolonizovaných polyrezistentními (s rezistencí na běžná ATB) kmeny bakterií (jedná se nejen o tzv. MRSA, ale i další bakterie se získanou rezistencí k ATB. Existence této ambulance se pozitivně odráží na snižujícím se počtu nových pacientů kolonizovaných těmito kmeny bakterií v rámci naší nemocnice.

V prvním patře pavilonu se nachází oddělení historicky zaměřené spíše na alimentární nákazy, ve druhém patře oddělení, které je zaměřeno především na nákazy přenášené vzduchem. Ve třetím patře je umístěna infekční JIP.

Infekční oddělení se obecně zabývá diagnostikou, léčbou a dispenzarizací přenosných onemocnění. Infekční ambulance se zabývá diagnostikou, léčbou, konsiliární činností u pacientů odesílaných jak praktickými lékaři z terénu, tak lékaři z jiných oddělení naší nemocnice či z jiných zdravotnických zařízení. Rovněž se výrazně rozrůstá poradenská činnost. Infekční lékařství je interdisciplinární obor, který se v různých rovinách dotýká téměř všech oborů působících v naší nemocnici. Probíhá také intenzivní spolupráce se zařízeními mimo naší nemocnici a to včetně spolupráce s Krajskou hygienickou stanicí. Zde jde především o preventivní program (očkování proti klíšťové encefalitidě, meningokokovým onemocněním, infekčním hepatitidám, antirabická vakcinace, apod.).

Ministerstvo zdravotnictví ČR Infekčnímu oddělení Nemocnice Jihlava udělilo akreditaci pro specializační vzdělávání v oboru infekčního lékařství a ambulance infekčního oddělení NJ získala od výboru společnosti infekčního lékařství ČLS JEP certifikát garantovaného pracoviště pro diagnostiku a léčbu virových hepatitid. Ambulance drží trend v prudce se rozvíjející oblasti diagnostiky a léčby především chronických hepatitid typu C a B.

Personál Infekčního oddělení, vedený prim. MUDr. Josefem Škárkem a vrchní sestrou Drahomírou Vrbovou, se snaží poskytovat pacientům procházejícím přes ambulanci i lůžkové oddělení stále kvalitnější a komplexnější služby.

Po dobu rekonstrukce interního pavilonu byl omezen provoz infekčního oddělení pouze na 2. patro, kde jsou hospitalizováni všichni pacienti. Infekční JIP funguje bez omezení, infekční ambulance je částečně omezena, MRSA ambulance je přemístěna do ambulance chronických ran v pavilonu B - vchod z parkoviště.

 
Zodpovídá: MUDr. Romana Kumštarová
Vytvořeno / změněno: 16.10.2012 / 26.9.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu