Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Infekční oddělení > Informace pro pacienty
Co je lumbální punkce (LP):
LP rozumíme zavedení jehly do dolní části páteřního kanálu a odběr mozkomíšního moku, v místech, kde již neprobíhá mícha, nehrozí tedy její poškození.
Důvodem tohoto výkonu je nejčastěji diagnostika (objasnění příčiny onemocnění), méně často se provádí tzv. terapeutická LP (snížení zvýšeného tlaku mozkomíšního moku).
Příprava k výkonu:
Před výkonem je provedeno vyš. očního pozadí (event. CT - "tunel") k vyloučení zvýšeného tlaku v dutině lební - budou Vám aplikovány kapky rozšiřující zornice, po kterých je krátkodobě a přechodně rozmazané vidění. Jinak zvláštní příprava není nutná, pouze v některých případech podáváme léky pro uvolnění svalů kolem páteře, dále provádíme omytí místa vpichu a event. jeho oholení. Připravte se na následující klidový režim (sprcha, toaleta před výkonem).
Způsob provedení:
Výkon se provádí nejč. vsedě, v určitých případech i vleže. Dodržují se sterilní podmínky (dezinfekce místa vpichu, sterilní rukavice, jehla a jedno použití). Po dezinfekci místa vpichu lékař vyhmatá místo vpichu, pac. "vyhrbí" bederní páteř proti lékaři a nejč. mezi 4-5. bederním obratlem je zavedena jehla do páteřního kanálu. Při zavádění jehly je možný kontakt jehly s v tomto místě probíhajícími nervovými kořeny, což se projeví mimovolním záškubem a vystřelením bolesti do končetiny, která je daným nervem inervována (spontánně odezní po změně polohy jehly). Po odběru mozkomíšního moku na všechna vyšetření je punkční jehla vytažena a místo sterilně kryto. Ještě tentýž den budeme mít základní informace k vyloučení, event. potvrzení infekce nervového systému, napovědět může i vzhled mozkomíšního moku kontrolovaný ihned po punkci.
Režimová opatření:
Po výkonu klid. režim na lůžku 24 hodin, z toho 2 hod. po zákroku na břiše, optimálně bez polštáře dle individuální snášenlivosti. Nutný je dostatečný příjem tekutin (neslazené čaje, běžné stolní vody, ne minerálky či džusy). K doplnění tekutin Vám oš. lékař bude ordinovat i infúzní terapii.
Lékař Vám může nabídnout provedení výkonu tzv. "atraumatickou jehlou", která je hrazena pacientem - poplatek činí 150,- kč, v tomto případě je klidový režim po výkonu 2 hod.
Komplikace:
Přes veškerou snahu nelze tyto zcela vyloučit, snahou personálu infekčního odd. je riziko vzniku komplikací minimalizovat.
Bez ohledu na délku výkonu může dojít u predisponovaných ke krátké mdlobě (odezní po uložení pac.). Prosíme o Vaše upozornění na dřívější takový stav při lékařských zákrocích.
Vzácně může dojít k i přes dodržení sterilních podmínek k zavlečení infekce do mozomíšního moku z nezjistitelného zdroje v těle pacienta. Následující dny po výkonu může u některých pacientů dojít k poklesu tlaku mozkomíšního moku (tzv. postpunkční syndrom), projevující se bolestí hlavy při postavení, závratí, pocity na zvracení... Riziko postpunkčního syndromu minimalizujeme dodržením výše uvedených režimovch opatření. Postpunkční syndrom je nepříjemný, může trvat několik dnů, ale není ničím nebezpečný, a lze ho poměrě dobře zvládnout symptomatickou terapií.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.