Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Pediatrické oddělení > Informace pro pacienty > Informační leták pro maminky při propuštění novorozence

 

Informační leták pro maminky při propuštění novorozence

 

Kdy je správné propouštět novorozence z porodnice jihlavské nemocnice?

V dnešní době musí být propuštění každého novorozence z porodnice plánováno tak, aby byly splněny všechny zdravotní, zákonné i sociální podmínky. V současnosti je možné propouštět novorozence nejdříve po uplynutí 72 hodin od narození z těchto důvodů:

Po provedení všech screeningových (vyhledávacích) vyšetření u novorozenců, mezi něž patří:

§  odběr krve na tzv. screeningové vyšetření

§  SONO ledvin

§  SONO kyčlí

§  vyšetření sluchu

§  vyšetření zraku – červený reflex

Všechna vyšetření jsou podrobně popsána v informačním letáku s názvem SCREENINGOVÁ VYŠETŘENÍ NOVOROZENCŮ

Novorozence lze propustit domů až v případě, že po porodním úbytku na váze miminka začne stoupat hmotnostní křivka, přibývá na váze.  Laktace u matek zpravidla nastupuje 3. – 4. den po porodu, z tohoto důvodu je třeba získat zkušenosti s kojením od vyškoleného a zkušeného personálu v porodnici.

Pupeční pahýl je ponechán, sám se odloučí (odpadne) v průběhu dvou týdnů

Novorozenecká žloutenka vyžaduje sledování a léčbu. Délka sledování a léčby záleží na stavu novorozence a množství bilirubinu v krvi miminka.

Významnou změnou je zrušení očkování proti tuberkulóze, novorozenci se v porodnici neočkují.

Co by maminka měla vědět při propuštění miminka z porodnice?

1.     Při propouštění dětským lékařem obdržíte propouštěcí zprávu o  novorozenci,  ve které jsou kompletní informace o průběhu porodu, poporodní adaptaci, podaných lécích a všech vyšetřeních týkajících se vašeho miminka. Propouštěcí zprávu a vyplněný dotazník TBC předáte  obvodnímu dětskému lékaři hned při první návštěvě u dítěte.

2.    V den propuštění z porodnice /pokud jde o víkend či státní svátek, tak první pracovní den po   propuštění/ informujte svého obvodního dětského lékaře.  Lékaře, kterého jste si vybrali, stačí pouze telefonicky kontaktovat a informovat ho o propuštění miminka do domácí péče. Obvodní dětský lékař Vás navštíví doma do tří dnů  od propuštění. Doporučujeme si zapsat a připravit případné nejasnosti, dotazy, které vám během těchto tří dnů vyvstanou. Dětský lékař  Vám je ochotně při první návštěvě zodpoví.

 

Každé miminko musí mít do 8 dnů od narození vystavený rodný list a přihlášenou  zdravotní pojišťovnu

Rodný list: pro rodný list dítěte se dostavte na Magistrát města Jihlavy, obor evidence obyvatel, Masarykovo náměstí 1, je nutné předložit občanské průkazy obou rodičů, oddací list, event. dohodu o jménu dítěte / telefon: 567167243

Pojištění: přihlášení je dle místa Vašeho bydliště, pro pojištění dítěte je nutné předložit rodný list dítěte /telefon VZP Jihlava: 567 129 203/

 

Kojení

Pro každé miminko je výživa mateřským mlékem nejoptimálnější způsob výživy. Mateřské mléko je zdrojem všech nezbytných živin, jako jediné oproti  umělým mléčným přípravkům obsahuje protilátky, které jsou důležité v ochraně proti infekci. Z dlouhodobého hlediska je mateřské mléko jediný efektivní způsob prevence časného vzniku alergických onemocnění jako je např. atopický ekzém, astma či senná rýma. Nesmíme opomenout, že délka výlučného kojení chrání dítě před včasným zařazením bílkoviny kravského mléka, která má velký vliv na výskyt DM (cukrovky) v dětském věku.

Z hlediska délky kojení je ideální, aby miminko bylo plně kojeno / to znamená bez jakýchkoliv přídavků/ až do ukončeného 6. měsíce věku, dále by pak kojení mělo pokračovat minimálně do jednoho roku věku dítěte, ovšem už s dalšími nemléčnými přídavky.

 

Co jste se během pobytu v porodnici naučily

1.     Správné přiložení dítěte

2.     Kojení dle chuti dítěte - po návratu z porodnice je miminko častěji hladové, budí se v kratších intervalech. Postupně se časové odstupy mezi jednotlivými kojeními mohou prodlužovat. I přesto by měl být minimální počet kojení 8 x denně. To platí i v případě, že má dítě delší noční pauzu, pak je nutné kojení častěji během dne.

3.     V případě, že si nebudete jistá, jestli Vaše miminko není hladové, je vhodné domluvit se s Vaší obvodní dětskou lékařkou na kontrole a převážení kojení / dětská sestřička vám zváží miminko před kojením a po kojení, zjistí se tak přesné množství vypitého mateřského mléka /

3.            Neberte vždy pláč miminka jako znamení, že má hlad. Může mít, a nejčastěji tomu tak je, že má problémy s větry, mokré plenky nebo právě vyžaduje větší pozornost či pohlazení.

4.            Aby se dítě naučilo dobře sát, je nezbytné, aby nedostávalo na uklidnění šidítko, protože tím děťátko mateme a utlumujeme jeho přirozený sací reflex.

5.            V době kojení se vyvarujte kořeněných, dráždivých a nadýmavých jídel, vynechejte i potraviny, které mohou miminko přes mateřské mléko alergizovat /např. citrusové ovoce, kiwi, jahody, paprika, veškeré bobulové ovoce, celer, ve větším množství i kravské mléko/

Co Vás nejčastěji zajímá?

1.     Pokud Vám plně kojené miminko prospívá, je spokojené a přibývá na váze, může být jeho stolice velmi variabilní. Plně kojené miminko může mít stolici 10 až 12 x denně, stříkavého charakteru, ale i 1 x za týden. Dávejte pouze pozor, aby ve stolici nebyla příměs krve, krvavého hlenu, případně neměla špenátově zelenou až černou barvu - v tomto případě ihned kontaktujte obvodního lékaře. Ublinkávání po jídle je v novorozeneckém věku běžné, ale pokud Vám miminko začne zvracet větší množství  mateřského mléka, navštivte obvodního dětského lékaře.

1.     Pupeční pahýl je při propuštění z nemocnice ponechán, postupně seschne a sám odpadne v průběhu dvou týdnů. Po odpadnutí používáme k ošetření pupíku novorozence líh na pupek, zakoupený v lékárně.

2.     V péči o hygienu dítěte používejte pouze přípravky určené k ošetřování novorozenců,  koupel novorozence za použití mýdla či dětských koupelových přípravků se nedoporučuje denně, je však důležité miminko každý den prohlédnout a záhyby /pod krkem, podpaží, třísla, přirození a zadeček/ otřít čistou vodou.

3.   Miminko polohujte v pravidelných intervalech, zabráníte tím slehnutí hlavičky,v žádném případě  však nesmíte nechat miminko samotné na bříšku, u  novorozenců  a dětí kojenecké věku  hrozí vznik syndromu náhlého úmrtí.

4.     K praní dětského prádla používejte výhradně prací prášky určené pro děti, při citlivé pokožce je vhodné přidat několik máchacích cyklů, aviváž u dětí nepoužívejte.

5.     Vycházky dětí se řídí počasím, ročním obdobím a zdravotním stavem. Obecně platí, že na vycházky nesmí děti, pokud jejich váha nedosáhla 3000g a v zimních měsících, pokud je teplota nižší než – 5°C. Ostatní děti zůstávají první 2 dny doma, 3. den se aklimatizují řádně oblečené ve vyvětrané místnosti, či otevřeného okna  a 4. den mohou poprvé vyrazit na krátkou vycházku

6.     Na přípravu jakýchkoliv nápojů je nutno pro děti do jednoho roku používat výhradně vodu určenou pro kojence.


Krásné a spokojené chvíle Vám přeje kolektiv Dětského oddělení Nemocnice Jihlava. 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Pediatrické oddělení > Informace pro pacienty > Informační leták pro maminky při propuštění novorozence

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies