Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > Porodnice > Praktické informace > Kdy jet do porodnice

 

Kdy jet do porodnice

 

 
 

Máme jet do porodnice nebo je to planý poplach? A jak vůbec poznat, že už je „to“ tady? Zde je pět základních situací, kdy musíte vzít připravenou tašku a jet:

1. Odtok plodové vody
Prasknutím vaku blan se ohlašuje zhruba každý desátý porod. K odtoku plodové vody dochází většinou bez jakýchkoli předchozích symptomů. Ženy často udávají, že se ozve „lupnutí“, jindy zpozorují teplý příliv ze svých útrob, který na rozdíl od moči nelze zastavit svěračem.

Tyto a další informace najdete i v naší nové knize
Babyweb do ruky.

Plodová voda může odtékat silným proudem stejně jako nepatrným praménkem. Výjimečně se může stát, že odteče pár kapek, pak se situace zklidní a k dalšímu odtoku dojde až při prudším pohybu apod. Odtok může nastat i v klidové poloze v noci, obyčejně budoucí maminku vzbudí pocit vlhka. Po odtoku plodové vody ještě nemusejí nastat pravidelné stahy, ale vždy je to důvod přijetí na porodní sál. Hrozí totiž riziko infekce miminka.

Za normálních okolností je plodová voda čirá tekutina nevýrazného, mírně nasládlého zápachu. Může být také bělavá nebo lehce narůžovělá. V tom případě stačí dopravit se do porodnice do dvou hodin po odtoku. Je-li však zkalená, nazelenalá nebo máte pozitivního Streptokoka agalactie v pochvě, vypravte se do porodnice okamžitě.

Odchod hlenové zátky se ohlašuje růžovým až krvavým hlenovitým výtokem a sám o sobě není důvodem pro odjezd do porodnice. Oznamuje pouze, že dítě se narodí již brzy, zpravidla nejpozději do dvou až tří dnů.

2. Pravidelné děložní stahy
Bolestivě vnímané děložní stahy, tzv. porodní bolesti, jsou tím nejtypičtějším příznakem porodní činnosti, ale ne vždy podle nich žena pozná, v jaké fázi se její porod právě nalézá.

Zhruba 3 týdny před porodem se totiž často objevují nepravé bolesti, zvané "poslíčci"
Projevují se bolestmi v podbřišku a v kříži. Někdy jsou tak bolestivé, že si je rodičky spletou se začátkem porodu. Poslíčky jsou však stahy nepravidelné a nezesilují svoji intenzitu. Obvykle trvají krátce a opakují se. Rozdíl mezi poslíčky a porodními stahy je ten, že poslíčci nemají otevírací efekt. Dobré je udělat si teplou koupel. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnout nebo dokonce ustanou, není třeba se znepokojovat. Pokuste se nevěnovat jim přehnanou pozornost a odpočívejte. Nebojte se, že můžete něco zmeškat. Skutečný porod se může rozběhnout třeba až za několik dní.

Porodní bolesti, které mají otevírací efekt, začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Budoucí maminky je vnímají jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Ze začátku jsou stahy docela nepravidelné a rodička je pociťuje jako táhnutí nebo křeče v kříži a v tříslech. Také je možné, že se bolesti projeví v okolí stydké kosti a odtud se táhnou přes třísla do zad. Někdy vystřelují i do stehen. Tyto stahy trvají asi 40 vteřin, v intervalu 15 - 20 minut. Později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje.

Pokud rodíte poprvé, měla byste vyjet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají takto pravidelně alespoň 2 hodiny. Pokud jste již rodila, vydejte se do porodnice, jsou-li kontrakce pravidelné a v intervalu po 10 minutách.

Do porodnice pokud možno nespěchejte.
Některá naše porodnická zařízení nejsou uzpůsobena poskytnout rodící ženě skutečně příjemné a intimní prostředí pro strávení první doby porodní po neomezeně dlouhou dobu.

3. Krvácení
Blížící se porod se může hlásit i slabým krvácením i špiněním. Musíme však posoudit sílu a barvu krvácení. Nezalekněte se, pokud po běžném vyšetření u gynekologa lehce zašpiníte, je to normální jev.
Je-li to stará tmavá krev či světlá hlenovitá, nic se neděje. Problém by nastal s krvácením jasnou červenou krví, to by byl nutný okamžitý odjezd do nemocnice.

4. Pochybnosti o pohybech plodu
Od 22. týdne již miminko cítí většina maminek. Od 28. týdne těhotenství by už měly být pohyby miminka tak zřetelné a časté, že vás možná váš lékař požádá, abyste pravidelně sledovala, zda se dítě hýbe.

I když vás o to nepožádá, můžete miminko sledovat jen tak pro sebe. Sledování pohybů plodu je totiž jedním ze způsobů, jak může sama maminka zjistit, že něco není v pořádku (nedostatečná výživa, tíseň dítěte v děloze atd.) Ve chvíli, kdy máte pocit, že se dítě "nějak málo hýbe", nebo že je vůbec necítíte, vypravte se do porodnice ihned.

5. Odeslání obvodním gynekologem
V posledním měsíci těhotenství navštěvujete svého gynekologa po týdnu, ten vás pozorně sleduje a po vyšetření může odeslat ihned do porodnice k hospitalizaci. V tomto případě neotálejte. Lékař ví, co dělá, celou situaci vám samozřejmě vysvětlí a předá i doporučení, které v porodnici odevzdáte.

Zdroj: BabyWeb.cz

http://www.babyweb.cz/Clanky/a3904-Kdy-jet-do-porodnice-aneb-Pet-zakladnich-situaci.aspx

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 24.2.2012 / 24.2.2012

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies