Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Porodnice > Novorozenecké oddělení

 

Novorozenecké oddělení

 

Vážení rodiče,

Během pobytu Vašeho nově narozeného děťátka na novorozeneckém oddělení provádíme, tzn. vyhledávací vyšetření (screening), která slouží k odhalení závažných nemocí dětí již v novorozeneckém věku.

Tato screeningová vyšetření jsou v ČR upravena legislativně a jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

  • Odběr pupečníkové krve

o     na vrozenou syfilitickou infekci (infekce z důvodu příjice u matky)

Cíl: vyloučení této závažné infekce přenesené od matky.

Toto vyšetření je ze zákona povinné a provádí se z pupečníkové krve odebírané na porodním sále.

o     odběr pupečníkové krve dítěte u matek s krevní skupinou 0 nebo Rh neg. faktoru

Cíl: zamezení vzniku poškození mozku zvýšenou hladinou bilirubinu (žlučového barviva) v krvi dítěte.

Odesílá se vzorek pupečníkové krve na vyšetření bilirubinu a krevní skupiny dítěte.

  • Novorozenecký laboratorní screening vrozených a dědičných onemocnění – odběr kapky krve novorozence v období 48 – 72 hodin po porodu.

Cíl: včasné odhalení 13 závažných onemocnění, která nelze zjistit jiným způsobem. Včasné zjištění umožní ihned zahájit léčbu a zabránit tak trvalému postižení dítěte.

Mezi nejznámější sledovaná onemocnění patří vrozená hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), fenylketonurie (závažná metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému), kongenitální adrenální hyperplazie (vrozená nedostatečná funkce nadledvin) a cystická fibróza.

  • Ultrazvukové vyšetření ledvin

Cíl: Zjišťuje se, zda jsou ledviny u miminka správně vytvořené – tzn. jejich délka, tvar, uložení, kalichopánvičkový systém a také je-li jejich vyprazdňování v pořádku.

Je prováděno lékařem – pediatrem na pokoji v přítomnosti matky nejdříve 24 hodin po porodu, v rámci vyšetření je provedeno i ultrazvukové vyšetření orgánů dutiny břišní a jejich uložení

  • Ortopedické vyšetření kyčlí

Cíl: včasný záchyt poruchy vývoje kyčelního kloubu, který se vyskytuje u 3 – 5 % populace. Včasnou léčbou a sledováním lze tak předcházet závažnému poškození kyčelního kloubu s trvalými následky.

Vyšetření je prováděno lékařem – ortopedem na pokoji v přítomnosti matky a zahrnuje klinické vyšetření kyčelních kloubů a preventivní vyšetření kyčelních kloubů ultrazvukem. Součástí vyšetření je souhrnné klinické vyšetření pohyblivosti velkých kloubů.

  • Screening vrozeného šedého zákalu čočky

Cíl: včasné odhalení šedého zákalu čočky vede k včasné léčbě, protože déle trvající zákal může nenapravitelně narušit vývoj funkcí postiženého oka a to jak funkce zrakové tak i prostorové.

Je prováděno lékařem – pediatrem na pokoji v přítomnosti matky při ranní vizitě, oftalmoskopem se vybavuje červený reflex na obou očích.

  • Screeningové vyšetření sluchu

Cíl: včasný záchyt vrozené poruchy sluchu u dětí a zajištění případné následné péče tak, aby se zamezilo zejména opoždění vývoje komunikačních schopností u těchto dětí.

Základní vyšetření sluchu je možné provést krátce po narození. Provádí se jednoduchým, nebolestivým vyšetřením. Dítě dostane do zvukovodu jemnou měřící sondu, přístroj vyšle slabý zvukový podnět a zaznamenává odpovědi sluchového ústrojí. Dítě během vyšetření spí nebo je v bdělém klidu.

Pokud dojde k vyvolání odpovědi, označuje se vyšetření jako pozitivní a znamená to, že je zevní část sluchové dráhy v pořádku (poruchy vnitřní části jsou velmi vzácné).

Negativní vyšetření – bez získané odpovědi-je potřeba opakovat. Teprve tehdy, jsou-li i opakovaná vyšetření bez odpovědi, je možné vyslovit podezření na nějakou poruchu sluchu a je potřeba důkladnější vyšetření.

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Hlavní menu > Porodnice > Novorozenecké oddělení

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies