Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka

 

Nový přístroj pomáhá pacientům s ledvinovými kameny

web
Urologický laser pomáhá na operačních sálech drtit kameny v močovodu a v ledvině. Přístroj za stovky tisíc korun slouží nově v jihlavské nemocnici. Urologové ho využívají několikrát týdně.
 

 
 

Holmiový laser se využívá na drcení kamenů v jihlavské nemocnici vůbec poprvé. Kromě něho ještě lékaři využívají metodu ultrazvuku. Záleží tedy na ošetřujícím lékaři, kterou z metod si vybere: „Nový laser slouží pro urologické endoskopie, kde se v indikovaných případech využívá,“ popisuje vrchní sestra operačních sálů Magdalena Vojtěchová.

Mezi častou diagnózu u pacientů na urologickém oddělení patří přítomnost kamenů v močovém ústrojí. Nejčastěji se objevují v ledvinách, dále močovodech a v močovém měchýři. Jsou tvořeny minerálními látkami a solemi, které jsou v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement.

Úspěšnost léčby závisí na složení kamenů. Základem léčby některých druhů močových kamenů je podávání léků rozpouštějících kameny a dostatečný příjem. Další metodou volby je chirurgický zákrok v podobě drcení kamenů tzv. litotrypse.

V jihlavské nemocnici se doposud využívala metoda drcení kamenů pomocí ultrazvukových vln. Nyní se zakoupil holmiový laser, čímž rozšířila nabídku v endoskopické léčbě kamenů. Jedná se o využití metody cíleného drcení konkrementů pomocí laserového paprsku. Během zákroku je pacient v celkové anestezii a jeho pobyt na operačním sále se pohybuje okolo jedné hodiny. Přístroj byl pořízen za 630 tisíc korun.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 21.8.2018 / 21.8.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu