Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > OTO- Ortopedické oddělení > Informace pro pacienty > Ortopedické operace

 

Ortopedické operace

 

 
 

Čekací doby:

Endoprotézy velkých kloubů (kyčel, koleno, rameno) 13-14 měsíců

Artroskopie a "menší" operační výkony (náhrady předního zkříženého vazu, korekční operace na rukou i nohou včetně vbočený palec - hallux valgus) 2-4 týdny dle počtu pacientů.

Poznámka: Menší operační výkon - operační, který je pro pacienta méně invazivní a zpravidla vyžaduje kratší hospitalizaci, 1 - 4 dny 


Artroskopické operace

Jedná se léčebné a diagnostické operace kloubů provedené pomocí artroskopu. Obraz se pomocí světelných kabelů přenáší na obrazovku. Samotný operační zákrok se provádí speciálními nástroji, kdy je kloub plněn fyziologickým roztokem pumpou.

Nejčastěji operovaný kloub je koleno, dále rameno, méně již hlezno a loket. Tyto operace jsou velmi šetrné, umožňují rychlou rehabilitaci a rekonvalescenci, vyžadují velmi krátkou hospitalizaci. Nezanedbatelný je též kosmetický efekt- jen dvě drobné ranky na přední části kolenního kloubu.

Operace se provádíme na moderním operačním sále vybaveném artroskopickou věží. K dispozici máme speciální artroskopické přistroje jako jsou shaver (miniaturní frézka) a Vulkán (vysokofrekvenční koagulace)

 

Artroskopické operace na kolenním kloubu

Ošetření menisků

Nejčastější artroskopický výkon- relativně nenáročný výkon, kdy se poškozená část menisku buď odstraní (parciální menisektomie), nebo se utržený meniskus zpět přišije vstřebatelnými stehy.

Pacient je po operaci druhý den propuštěn domů. Po provedení menisektomie je možno končetinu zatěžovat dle tolerance a je započata okamžitá rehabilitace. U sutury menisku je pooper. režim vzhledem k možnosti opětovného utržení menisku pomalý, 4-6 týdnů rigidní orteza, poté opatrná rehabilitace, zátěž tedy došlap na oper. končetinu je možný ihned. Z dlouhodobého hlediska je lépe meniskus zachovat. Anestezie je spinální nebo celková. Komplikace vzácné.

 

Plastika předního zkříženého vazu

Přetržení předního zkříženého vazu patří mezi nejčastější sportovní poranění. Nejčastěji se vaz trhá při rotačním a nekoordinovaném pohybu. Je doprovázen bolestí, často pocitem lupnutí v kloubu, omezením hybnosti a časným vznikem otoku kloubu.

Časná léčba spočívá nejdříve v klidovém režimu, punkce hemartrosu( krev v kloubu) , ledovaní, ortéze. Při diagnostické nejistotě či podezření na současné poškození menisku je indikována časná artroskopie. Sešití vazu prokázalo špatné výsledky, proto se od této metody upustilo. 4 a více týdnů od úrazu lze provést plastiku vazu, tedy rekontrukci vazu štěpem. Ten odebíráme buď z patelárního ligamnenta( vaz pod češkou) či z tzv. hamstringů (šlacha na vnitřní straně kolena) a to v závislosti na míře budoucí sportovní zátěže, povolání a též pohlaví. Lze také štěp objednat z tkáňové banky. Ke kotvení štěpu používáme řadu speciální a většinou vstřebatelných implantátů.

Po operaci je započata okamžitá RHB, chůze a došlap dle tolerance bolesti, orteza je indikována jen v některých případech. Hospitalizace trvá 3-4 dny. Rehabilitace a zátěž je pozvolná a dlouhodobá. Plné sportovní zatížení je možné za 5-6 měsíců.

Léčba neoperační spočívá v posílení stehenních svalů (hlavně zadní svalová skupina), elektrostimulaci a fyzikální terapii. Na sport používání speciální ortezy.

 

Ošetření poškozené chrupavky

Poškozená chrupavka patří mezi nejčastější artroskopické nálezy. V indikovaných případech provádíme zakrytí defektu přenosem chrupavky takzvanou mozaikovou plastikou. Jindy se provede ztv debridement chrupavky-tedy odstranění ( zarovnání) poškozené chrupavky. U větších defektů je možno provést kultivaci chondrocytů v tkáňové bance.

 

Další artroskopické výkony v kolenním kloubu

Odstranění volných těles ( kloubních myšek), ošetření symptomatických plik, posouzení artrotického postižení kolena vzhledem k dalšímu operačnímu zákroku, ošetření nitrokloubních zlomenin, odstranění zduřelé kloubní výstelky a její odběr k histologickému vyšetření.

 

Artroskopické operace na ramenním kloubu

Metoda podobná jako u kolenního kloubu. Většinou se operuje v celkové narkóze. K přehlednění kloubu se používá speciální trakční zařízení. Nejčastější výkony jsou stabilizace pro opakované luxace, ošetření chrupavek, odstranění zduřelé kloubní výstelky, ošetření při tzv. impingement syndromu akromioplastikou, sešití roztržených šlach rotátorové manžety.


Artroskopická stabilizace ramena

Při opakovaných luxacích ramena je nutno zrekonstruovat kloubní pouzdro a vazy, které udržují hlavici v jamce. Dříve se tyto operace prováděli otevřeně, dnes téměř vždy artroskopicky. K přišití či zřasení poškozených struktur používáme řadu implantátu vstřebatelných i titanových. Po operaci se končetina fixuje ortézou na 4-6 týdnů. Druhý den po operaci je pacient propuštěn domů.

Akromioplastika

V důsledku degenerace kloubu či úrazovému poškození šlach a vazů ramena dochází ke zúžení prostoru mezi hlavicí a nadpažkem. Při zvedání paže poté dochází k nárazu( impingementu) hlavice do nadpažku což je doprovázené bolestí. Při vyčerpání konzervativní léčby je indikováno operační řešení spočívající v odstranění dolní části nadpažku. Dnes tyto operace provádíme více artroskopicky za použití speciální kostěné frézy. Po této operaci je započata okamžitá rehabilitace, je však nutno počítat s tím že rehabilitace ramena je vždy dlouhodobější.

Sutura rotátorové manžety

Poškození šlach v oblasti pletence horní končetiny patří k častým příčinám bolesti ramena. Převážně se trhá šlacha supraspinátního svalu, která je součástí tzv. rotátorové manžety. V indikovaných případech je nutné provést její sešití. Operaci lez provést otevřeně a v poslední době za použití speciálních nástrojů i artroskopicky.Po této operaci je nutná fixace ortézou na 3-6 týdnů s následnou rehabilitací, která je i zde zpravidla dlouhodobější.

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 10.5.2011 / 10.5.2011

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies