Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Hematologicko-transfuzní oddělení

 

Před odběrem a během odběru

 

 
 

Rozhodli jste se darovat krev na našem odběrovém středisku? Potom byste měli vědět, co Vás čeká, jaké podmínky musíte splňovat, aby Váš odběr proběhl co nejkomfortněji.

Důležitý je vhodný oděv:

Na odběr si oblékejte oblečení s krátkým rukávem nebo volným rukávem, aby bylo lehce přístupné místo odběru – loketní jamka. Dámám nedoporučujeme minisukně.

Doklady:

-doklad totožnosti s fotografií (občanský nebo řidičský průkaz, cestovní pas)

-doklad o zdravotním pojištění platném v České Republice

-opakovaný dárce legitimaci dárce krve

Jsem vhodný dárce?

Sami sebe nejlépe znáte a nejlépe jste schopni posoudit, zda splňujete kritéria vhodného dárce krve. Doporučujeme Vám ještě v pohodlí domova seznámit se důkladně s dokumentem „Poučení dárce krve“. Tento dokument najdete na internetových stránkách Nemocnice Jihlava a také ho dostanete k prostudování před každým odběrem. V „Poučení dárce krve“ naleznete základní informace o rizikových faktorech, které mohou ovlivnit kvalitu darované krve. Pokud nesplňujete kritéria vhodného dárce, je lépe od darování krve ustoupit. U žen se neprovádí odběry krve v době menstruace.

Stravování:

V žádném případě nesmíte hladovět! Dodržujte pitný režim!

Den před odběrem: nejezte tučná jídla a nepijte alkoholické nápoje, pijte doporučené množství tekutin 2,5 až 3 litry. Dodržujte klidový režim, zvýšená námaha může ovlivnit vaše laboratorní výsledky. 24 hod před odběrem neužívejte žádné léky, pokud je můžete užít po odběru (mimo antikoncepce, léků na tlak a vitamínů). V den odběru: Ráno posnídejte netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce,...). Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, které jsou tučné. Také celozrnné výrobky nejsou vhodné, jelikož obsahují různé druhy ořechů a semínek, která jsou tučná. Před odběrem vypijte minimálně 0,5 l tekutin (slazený čaj, minerálka, voda, džus). Kávu konzumujte bez mléka či smetany. Před odběrem nekuřte!

Jak se k nám dostanete:

Vchod pro dárce krve je mezi budovou Domu zdraví a budovou nemocnice z ulice Vrchlického. Je to samostatné prosklené schodiště vedoucí přímo do 2. patra, kde se nachází odběrové středisko.

Co všechno předchází vlastnímu odběru:

Před vstupem na oddělení si navlékněte ochranné návleky na obuv. Oděv si můžete odložit v šatně pro dárce krve. Zde dostanete "Poučení dárce krve", pořadové číslo a dotazník. Řádně si pročtěte „Poučení dárce krve“.  Vyplníte a podepíšete "Dotazník dárce krve". Zaregistrujete se v evidenci – předložíte vyplněný dotazník a doklad totožnosti. Odběr krve do malé zkumavky – slouží k vyšetření parametrů Vašeho krevního obrazu. Během čekání na výsledky vyšetření je Vám v kuchyňce k dispozici čaj a pečivo. V prostoru za jídelnou jsou toalety. Pohovor u lékaře spojený se základním fyzikálním vyšetřením (např. měření krevního tlaku). Lékař rozhodne o Vašem připuštění k odběru.

Režim odběrového boxu:

Na box je zakázán vstup dětem. Před vstupem na odběrový sál vyplivněte žvýkačku! Pokud by vás postihla nevolnost, mohla by způsobit velké komplikace. Zcela vypněte  mobilní telefon – nestačí pouze ztišit zvonění. Telefonní signál může ovlivnit bezdrátový přenos dat z odběrového zařízení do databáze odběru.

Vlastní odběr:

Na odběrovém boxu se položíte na odběrové lehátko.

Odběr krve se provádí do jednorázových odběrových souprav. Všechny pomůcky pro odběr krve jsou jednorázové, jsou určeny pouze pro Vás. Odebírá se 450 ml krve a délka odběru se pohybuje v rozmezí 8 - 12 minut. Je možné, že během odběru nebo po něm se Vám nevyhnou některé nežádoucí účinky.

Možné nežádoucí účinky odběru krve a jak jim předcházet:

Krevní výron (modřina) v místě vpichu do žíly a okolí.

Riziko této komplikace lze snížit bezprostředně po odběru řádným stlačením místa vpichu – neohýbat ruku, později podáním studených obkladů a aplikací masti.

Celková reakce, mdloby. Jsou způsobeny ne zcela optimálním přizpůsobením krevního oběhu dárce na vzniklou krevní ztrátu. K mdlobě dochází nejčastěji u hladovějících, nedostatečně zavodněných, unavených a „uhoněných“ dárců. Prevencí je adekvátní dietní režim před odběrem, dostatečně dlouhý pobyt na odběrovém lůžku a spolupráce s personálem transfuzního odd.

Nebojte se sdělit zdravotnímu personálu, že se po odběru cítíte slabí, nepřeceňujte síly.

Je vhodné včas upozornit odebírající sestru na případnou nevolnost či jakékoliv jiné nepříjemné pocity spojené s odběrem.

Z odběrového křesla vstávejte pomalu.

Po odběru na boxu:

Dostanete poukázku na občerstvení, stravenku, mimojihlavští dárci poukaz na proplacení jízdného.

V jídelně dárců:

Dostanete kávu a malé občerstvení. Tato doba je určena pro relaxaci po odběru. Nespěchejte. Pokud ucítíte slabost, položte se na nejbližší lehátko.

Následující režim:

V den odběru odpočívejte, vynechejte náročný fyzický trénink, neprovádějte rizikové činnosti (práce ve výškách, potápění, horolezectví, pilot, řidič z povolání, apod.)

Řízení motorových vozidel po odběru krve:

Je možné, nejdříve však po 15 minutách, pokud se cítíte dobře.

Nesmíte řídit dopravní prostředek hromadné dopravy!

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 10.5.2012 / 10.5.2012

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu