Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Patologicko-anatomické oddělení > Spektrum péče

 

Služby oddělení

 
 
 

 

Kolektiv  v současné době vede  primářka MUDr. Klára Dvořáková a vrchní laborantka RNDr. Hana Bláhová a tvoří ho 5 lékařů, 5 laborantek, 2 pitevní sanitáři a 2 sekretářky. Našemu oddělení byla MZ ČR udělena akreditacepro specializační přípravu v patologii.

 

 

PAO má tyto organizační části: administrativní s pracovnami lékařů,  kanceláří a knihovnou, laboratorní se sekcemi speciální histologie, imunohistochemie a cytologie a dále pitevní část s 2 pitevnami a chladicími boxy pro zemřelé.

 

Patologie je základní medicínský obor, který se zabývá patologickými stavy v celé jejich komplexnosti, takže prolíná do všech ostatních odborů mediciny.

Úkolem patologie je zaprvé pitvou ověřit a upřesnit klinickou diagnozu, správnost léčby a její účinky  a po konzultaci s klinickými lékaři analyticko-synteticky sumarizovat definitivní epikritickou klinicko-patologickou diagnozu. Druhým velkým úkolem je provádění  bioptických vyšetření pro diagnostické účely.

 

Počet pitev v NJ je poměrně vysoký, tzv. propitvanost je kolem 22%. Účast klinických lékařů na tzv. studených vizitách je poměrně slušná, i když k nám na pitevnu někdy chodí neradi. Konfrontace klinického a patologického nálezu musí vést k poučení obou stran. Definitivní prospěch by měla perspektivně přinést živému pacientovi - stále platí stará poučka, že " Mortui vivos docent"

 

Bioptickou službu provádíme pro vlastní nemocnici a značnou část soukromých specialistů různých oborů (chirurgie, dermatologie, gastroenterologie) z celého jihlavského okresu. V diagnostice nám výrazně pomáhá imunohistochemie.  Běžnou metodou, stále více využívanou, je peroperační biopsie, při které musí bioptik během 20 minut chirurgem odebraný vzorek zpracovat zmrazovací technikou a z provizorních histologických řezů nahlásit operatérovi na operační sál diagnozu. Tato metoda je pro patologa stresující, protože vyžaduje nejen rychlost a znalosti, ale i určitou zkušenost v odečítání provizorních řezů.

 

V zájmu minimalizace operačních výkonů a tedy co nejmenší operační zátěže pacienta je v poslední době požadováno při operacích nádorů některých lokalit vyšetření tzv. sentinelové (strážní)  uzliny či uzlin. Za pomoci izotopy značených látek a barviva je detekována spádová uzlina, kterou chirurg odstraní a pošle na histologické vyšetření. Celá uzlina musí být kompletně zpracována histologickými řezy a detailně vyšetřena na přítomnost nádorových metastáz. Pokud je vyšetření sentinelové uzliny negativní, není nutná další operace a pacient je ušetřen zbytečného traumatu.

 

pat

Cytologická vyšetření slouží jako screenig zvláště v gynekologii ale i v ostatních  oborech. Na podkladě cytologických výsledků klinik určuje další diagnostický či léčebný postup, např. bioptické vyšetření.

 

Lékaři patologie se aktivně podílejí na práci onkotýmů, zvláště onkochirurgického a uroonkologického.

Pitevní i bioptické nálezy a diagnozy bývají součástíodborných prací klinických lékařů všech oborů.

V posledních letech na našem oddělenípraktikují studenti odborných středních a vyšších škol a vysokoškolští studenti  Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové či Jihočeské univerzity v Čes. Budějovicích

 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu