Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení zobrazovacích metod > Spektrum péče > Ultrazvuk - sonografie

 

Ultrazvuk - sonografie

 

 
 

Ultrazvuk - sonografie

   Jedná se o bezbolestné neinvazivní vyšetření, při kterém jsou využívány vysokofrekvenční zvukové vlny (nikoliv ionizující rentgenové zážení) k zobrazení tkání lidského těla, a pomocí kterého lékař může určit diagnózu a navrhnout další léčbu. Ultrazvukové vlny procházejí tělem a odrážejí se od jednotlivých orgánů resp. od přechodů mezi tkáněmi s různou akustickou impedancí. Nevýhodou je neschopnost ultrazvuku projít skrze kost a vzduch, proto je nemožné vyšetřovat např. plíce nebo smyčky na střevech. Při vyšetření je nutné vyvinout dostatečný tlak na měřící sondu kvůli dobrému kontaktukt s tělem pacienta což může být nepříjemné, proto se také povrch sondy pokrývá gelem (EKG krém), aby se zamezilo vzduchovím mezerám mezi sondou a tělem vyšetřovaného. Protože jsou při ultrazvukovém vyšetření tkáně zobrazovány v reálném čase, je možné zachytit strukturu a pohyb jednotlivých orgánů, stejně jako toky krve v cévách.

 

sono - Doppler   Pro měření toků krve se využívá Dopplerova jevu popsaného v roce 1842. Při dopplerovském  měření (“barevný doppler”) je relativní pohyb krve vůči sondě vysílající ultrazvuk zobrazován pomocí různobarevných polí uvnitř řezů cévami či srdcem. Je tedy možné zjistit případné zúžení či uzávěr cév, nebo např. síňový defekt srdce.

Škodlivé ůčinky vyšetření?

   Za dobu používání ultrazvuku v medicíně nebyly prokázány žádné nežádoucí vedlejší účinky, nicméně vyšetření je třeba používat pouze v jasných indikacích, na technicky vyhovujících přístrojích, a provádět by ho měl vždy erudovaný lékař.

 

Indikace k ultrazvukovému vyšetření

   Vyšetření je prováděno k posouzení morfologického nálezu v zájmové oblasti. Především se jedná o posouzení orgánů v dutině břišní, v měkkých tkáních krku (štítná žláza) i jinde na těle. Při využití Dopplerovského modu je možné hodnotit průchodnost cév a plnění srdečních oddílů. Jak již bylo zmíněno výše není možné vyšetřovat kostní tkáň a orgány naplněné vzduchem (plicní parenchym).

 

Snížená výtěžnost ultrazvukového vyšetření

    - Nespolupracující pacient
    - Obezita
    - Plynatost
    - Nepříznivé anatomické poměry
    - Kalcifikace

Objednání k vyšetření

Vyšetření objednává ošetřující lékař jak pro hospitalizové tak i pro ambulantní pacienty.

Stejně jako u jiných vyšetření jsou upřednostňováni pacienti v závažném klinickém stavu.

Příprava pacienta:

Vyšetření prováděno vleže (na zádech nebo boku)


UZ břišních orgánů
– k tomuto vyšetření se pacient dostaví nalačno (mimo akutních případů)
UZ močového měchýře s residuem – zde je nutné aby měl pacient naplněný močový měchýř, je vhodné cca 1 hodinu                                                                                před  vyšetřením  vypít  0,5 - 1 litr tekutiny.
UZ ostatních orgánů – bez přípravy

 

telefonObjednat / informovat se na vyšetření můžete telefonem na čísle:

567 157 602


 

Přístrojové vybavení

   Supersonic Imagine Aixplorer

Aixplorer - NemJi
 


Ukázkové snímky

 

Sono 1Sono 2Sono 3

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 7.3.2011 / 7.9.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies