Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení zobrazovacích metod > Spektrum péče > Ultrazvuk - sonografie
Jedná se o bezbolestné neinvazivní vyšetření, při kterém jsou využívány vysokofrekvenční zvukové vlny (nikoliv ionizující rentgenové zážení) k zobrazení tkání lidského těla, a pomocí kterého lékař může určit diagnózu a navrhnout další léčbu. Ultrazvukové vlny procházejí tělem a odrážejí se od jednotlivých orgánů resp. od přechodů mezi tkáněmi s různou akustickou impedancí. Nevýhodou je neschopnost ultrazvuku projít skrze kost a vzduch, proto je nemožné vyšetřovat např. plíce nebo smyčky na střevech. Při vyšetření je nutné vyvinout dostatečný tlak na měřící sondu kvůli dobrému kontaktukt s tělem pacienta což může být nepříjemné, proto se také povrch sondy pokrývá gelem (EKG krém), aby se zamezilo vzduchovím mezerám mezi sondou a tělem vyšetřovaného. Protože jsou při ultrazvukovém vyšetření tkáně zobrazovány v reálném čase, je možné zachytit strukturu a pohyb jednotlivých orgánů, stejně jako toky krve v cévách.
Pro měření toků krve se využívá Dopplerova jevu popsaného v roce 1842. Při dopplerovském měření (“barevný doppler”) je relativní pohyb krve vůči sondě vysílající ultrazvuk zobrazován pomocí různobarevných polí uvnitř řezů cévami či srdcem. Je tedy možné zjistit případné zúžení či uzávěr cév, nebo např. síňový defekt srdce.
Za dobu používání ultrazvuku v medicíně nebyly prokázány žádné nežádoucí vedlejší účinky, nicméně vyšetření je třeba používat pouze v jasných indikacích, na technicky vyhovujících přístrojích, a provádět by ho měl vždy erudovaný lékař.
Vyšetření je prováděno k posouzení morfologického nálezu v zájmové oblasti. Především se jedná o posouzení orgánů v dutině břišní, v měkkých tkáních krku (štítná žláza) i jinde na těle. Při využití Dopplerovského modu je možné hodnotit průchodnost cév a plnění srdečních oddílů. Jak již bylo zmíněno výše není možné vyšetřovat kostní tkáň a orgány naplněné vzduchem (plicní parenchym).
- Nespolupracující pacient
- Obezita
- Plynatost
- Nepříznivé anatomické poměry
- Kalcifikace
Vyšetření objednává ošetřující lékař jak pro hospitalizové tak i pro ambulantní pacienty.
Stejně jako u jiných vyšetření jsou upřednostňováni pacienti v závažném klinickém stavu.
Vyšetření prováděno vleže (na zádech nebo boku)
UZ břišních orgánů – k tomuto vyšetření se pacient dostaví nalačno (mimo akutních případů)
UZ močového měchýře s residuem – zde je nutné aby měl pacient naplněný močový měchýř, je vhodné cca 1 hodinu před vyšetřením vypít 0,5 - 1 litr tekutiny.
UZ ostatních orgánů – bez přípravy
Objednat / informovat se na vyšetření můžete telefonem na čísle:
567 157 602
Přístrojové vybavení
Supersonic Imagine Aixplorer
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.