Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > Chirurgické oddělení > Ordinační hodiny

 

Umělý kolenní kloub

 

 
 

Ortopedické oddělení

Nemocnice Jihlava

           Umělý kolenní kloub – informace pacientům

  artroza


         Vážená paní/pane jste objednán na opraci kolenního kloubu – jeho náhrady umělým kloubem. Chtěli bychom Vám poskytnout některé informace, které podle našich zkušeností, pacienty nejvíce zajímají.

 

         Kolenní kloub je jeden z nejsložitějších kloubů lidského těla. Je tvořen kloubními plochami dolního konce sthenní kosti a horního konce holenní kosti. Na kloubu jako celku se podílí i čéška na pření straně kolena.

Uvnitř kolnního kloubu jsou uloženy dva menisky a přední a zadní zkřížený vaz a koleno po straně fixují vnitřní a zevní postranní vaz. Kloubní plochy jsou kryty chrupavkou, která spolu s vazkou kloubní tekutinou umožnuje klouzavý pohyb v kloubu. Vlivem řady příčin dochází u některých lidí, bohužel, k předčasnému opotřebení kloubní chrupavky, pohyb v kloubu se omezuje a je bolestivý. Pokud tyto změny dospějí do určitého stadia, kdy již nelze pomoci jinak, doporučujeme nahradit původní kolenní kloub kloubem umělým.

         Umělý kolenní kloub – endoprotéza – je tvořen kovovou náhradou dolního konce stehenní kosti a speciální polyetylenovou náhradou horního konce kosti holenní. K dispozici bývá i náhrada čéšky, kterou ale většinou není potřeba použít.

Fixace umělého kloub v kosti je zajištěna v naprosté většině vlepením jednotlivých komponent po předem připravených lůžek speciálním tmelem- tzv. kostním cementem.

         Operace se provádí v celkové narkose nebo v tzv. regionálním umrtvení, kdy se znehybní a umrtví na několik hodin dolní končetiny – tento způsob je pro organismus šetrnější. O tehcnice anestezie rozhoduje anesteziolog po domluvě s Vámi.

Operace trvá při normáílním průběhu asi 1-1,5 hodiny.

 

         Před vlastní operací:

Je nutné celkové interní vyšetření – vyšetření krevního obrazu, moči, rtgf plic a srdce, ekg, biochemické vyšetření krve, s vyjádřením o vhodnosti operačního zákroku. U biologicky zdatných jedinců (určí lékař!!) je vhodný odběr krve pro autotransfuzi 2 týdny před operací (cca 500 ml). Zredukovat nadváhu cvičením a dietou, zlepšit stav stehenního svalstva cvičením, jízdou na rotopedu a na kole.

 

         Mezi rizika a komplikace po velkých operačních výkonech, jako je totální endoprotéza kolene, patří tzv. Embolie do plicnice a infekce. Ve snaze minimalizovat tvorbu krevních sraženín a následně vznik plícní imbolie, podáváme pacientům po totální endoprotéze moderní antikoagulační léky. Infekce se může vyskytnout po jakémkoliv typu operace. S cílem minimalizace vzniku infekce  jsou před operací a 1 – 2 dny po operaci podávána antibiotika.

 

         Ačkoliv lze předpokádat, že náhrada vydrží mnoho let, může dojít k selhání i dříve. Hlavní příčiny selhání jsou časné uvolnění nebo nadměrné opotřebení implantátu, osteolysa (poškození kosti) a rozbití komponenty. V případě, že se náhrada opotřebuje nebo poškodí, je možno implantovat další náhradu. V tomto případě mluvíme o revizní náhradě kolenního kloub, což je samozřejmě náročnější výkon, ale běžně prováděný na našem oddělení.

 

Totální endoprotéza kolenního kloubu je vysoce úspěšná a prospěná operace. Jako u všech větších opearcí s sebou nese rizika a je třeba, aby pacient tato rizika s vidinou zkvalitnění dalšího života akceptoval. Okamžitě po operaci bude pacient cítit pooperační bolest a  s cílem obnovení rozsahu pohybu bude pilně provádět mnoho cvičení. Proces uzdravování zabere přibližně 3 měsíce a poté se pacient může těšit z mnoha let bez bolestí a omezení.

         Věříme, že Vaše operace proběhne v pořádku a bez komplikací, že budete spokojeni s výsledkem operace, a že i pobyt v nemocnici pro Vás bude příjemný.

  TEP

 

  INU TEP

 

 

 

UNI TEP 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: MUDr. Jiří Vosáhlo
Vytvořeno / změněno: 31.10.2007 / 31.10.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti