Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > Chirurgické oddělení > Ordinační hodiny

 

Umělý kyčelní kloub

 

 
 

ORTOPEDICKÉ ODDĚLENÍ NEMOCNICE JIHLAVA

  TEP kyčle

 

         UMĚLÝ KYČELNÍ KLOUB – informace pacientům

 

Vážený paciente, vyl sjte objdnán na operaci kyčelního kloub – jeho náhradu umělým kloubem. Chtěli bychom Vám poskytnout některé informace, které podle našich zkušeností pacienty nejvíce zajímají.

 

Kyčelní kloub je kulový kloub, kde hlavici v podobě koule tvoří horní konec stehenníkosti a jamka miskovitého tvaru je součástí pánve. Jak hlavice, tak jamka jsou pokryty vrstvou kloubní chrupavky, která spolu s vazkou kloubní tekutinou umožňuje bezproblémový klouzavý pohyb kloubu.

Vlivem některých příčin bohužel někdy dochází k předčasnému opotřebení kloubní chrupavky, pohyb v kloubu se omezuje a je bolestivý – pokud tyto změny jsou výrazné, doporučuje se původní kloub nahradit kloubem umělým.

 

Umělý kyčelní kloub – kyčelní endoprotéza - je většinou tvořen jamkou ze speciálního polyetylenu, hlavice a tělo (dřík) stehenní části je ze speciální slitiny či z titanu.

Fixace kloubu v kosti je zajištěna buď vlepením komponent do kosti kostním tmelem (cementem), nebo se po přesném vyfrézování kosti součásti kloub zatlučou či zašroubují.

 

Operace se provádí v celkové narkose či v tzv. regionálním umrtvení, kdy se znehybní a umrtví na několik hodin dolní končetiny – tento způsob je šetrnější pro lidský organismus. O technice anestezie rozhoduje anesteziolog po domluvě s Vámi. Operace trvá při normálním průběhu asi 1,5 hodiny.

 

Nyní se pokusíme zodpovědět nejčastější dotazy pacientů:

 

1) jak dlouho se musí po operaci kloub šetřit a chodi na berlích?

 

Při normálním průběhu se doporučuje odlehčovat kloub po operaci po dobu asi 2 měsíců, potom je již většinou možná chůze o 1 berli či holi. Plná zátěž se povoluje od 4 měsíců od operace.

 

2) je potřeba k operaci transfuse?

 

Většinou ano, je možnost využít tzv. autotransfusi – pacient si před operací dá svojí krev, která je v krevní bance uschována a při operaci a po ní je pacientovi vrácena.

 

3) jaká jsou rizika a komplikace?

 

Operace totální endoprotézy je náročný výkon, který sebou nese i určitá rizika. Proto je nutné předoperační interní vyšetření a podle toho i stanovení předoperační přípravy a pooperační péče. Nejčastější komplikace jsou vykloubení – většinou pramení z nedodržování pooperačního režimu, infekce kloubu – riziko je zde asi 1-2% - kloub se potom musí většinou vyjmout, zánět vyhojit a potom znovu kloub vsadit zpět. Existuje riziko embolie – všichni pacienti dostávají moderní preparáty na snížení tohoto rizika.

 

4)               je možné umělý kloub znovu vyměnit?

 

Ano, ve většině případů. Pokud se umělý kloub opotřeboval, či ze svého lůžka uvolnil, je indikována výměna. Je to samozřejmě o něco náročnější výkon než prvotní implantace, ale dělá se běžně a každé pracoviště, které implantuje umělé klouby, by mělo „umět“ je také vyměnit. V současné době na našem oddělení dělají revizní operace (výměny už implantovaných kloubů) asi 15% všech kyčelních implantací.

 

Závěrem Vás chceme ujistit, že se vždy snažíme o to, aby operace proběhla bez komplikací a s výsledkem jste byli spokojeni.

 
Zodpovídá: MUDr. Jiří Vosáhlo
Vytvořeno / změněno: 31.10.2007 / 31.10.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti