Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení zobrazovacích metod > Spektrum péče > Úsek nukleární medicíny
Nukleární medicína je lékařský obor, který využívá k diagnostice a terapii nemocí otevřených zářičů, a to po aplikaci do těla nemocného (i. v., p. o., i. d., ventilace, intraartikulární aplikace). Nejčastěji používaným radioizotopem je technecium-99m, méně často pak Krypton 81m, Indium 111, Yttrium 90, Samarium 153, vždy se specifickým nosičem.
Metody nukleární medicíny podávají informaci o funkci, popř. metabolismu některých orgánů a tkání (např. perfuze mozku, přítomnost funkčních uzlů ve štítné žláze, zvětšení příštítných tělísek, perfuze a ventilace plic, perfuze myokardu, tvar, velikost a lokalizace ledvin s detekcí funkce parenchymu a drenáže kalichopánvičkového systému, změna struktury a metabolismu kostí).
Všechna vyšetření metodami nukleární medicíny jsou velmi senzitivní, ale nespecifická. Hlavním zobrazovacím přístrojem je tzv. gama kamera, která detekuje rozložení aplikovaného radiofarmaka ve vyšetřovaných orgánech.
Vyšetření může probíhat v režimu planárním (statickém, anebo dynamickém) a režimu SPECT (Single Photon Emission Computer Tomography = jednofotonová emisní výpočetní tomografie). Takto lze získat informaci nejenom o plošném rozložení radiofarmaka v orgánech a tkáních, ale i rozložení prostorovém (řezy koronární, transaxiální, sagitální, popř. rotační MIP).
K přesnější lokalizaci patologických nálezů scintigrafických vyšetření slouží hybridní zobrazení SPECT/CT, kdy vindikovaných případech (viz MP 037) navazuje na scintigrafické vyšetření ihned zobrazení CT vybraných oblastí. Oba nálezy jsou následně fúzovány pomocí software do jednoho skenu a popisu nálezu se pak zúčastňuje jak lékař nukleární medicíny, tak radiodiagnostik a závěr vyšetření SPECT/CT je výsledkem zhodnocení patologických změn oběma metodami.
· Jak dlouho mám čekat?
To závisí na druhu vyšetření. U některých vyšetření je třeba po injekci čekat na snímání obrazů několik minut či hodin, výjimečně 24 hodin. U většiny vyšetření vyšetření lze během čekání oddělení opustit, je však třeba se vrátit nejpozději ve stanovenou dobu. Každý den provádíme několik druhů vyšetření na různých přístrojích. Proto se často stává, že pacienti, kteří přijdou po Vás na jiné vyšetření, budou odbaveni před Vámi. Rovněž se může stát, že bude upřednostněn pacient, jehož zdraví je vážně ohroženo a existuje nebezpečí z prodlení.
· Je třeba nějaká příprava k vyšetření?
Obecně ne. V některých případech je vhodné si vzít 2 tablety večer před vyšetřením nebo ráno v den vyšetření. Obdržíte je od lékaře, který Vám vyšetření doporučil. K některému vyšetření je třeba dostavit se nalačno, v ostatních případech lze jíst i pít před i po injekci. Přesné informace, případně tablety obdržíte při objednání k vyšetření.
· Mám přestat užívat léky?
Obecně ne. Ve speciálních případech budete informováni.
· Je třeba něco dělat po vyšetření?
Radioaktivita se u většiny vyšetření rozpadne do druhého dne, část se v některých případech vymočí. Proto je lépe do večera více pít. Je vhodné do druhého dne udržovat větší vzdálenost od dětí a těhotných žen. Aplikovaná látka nebude mít na Vás žádný vliv, můžete po ní řídit automobil. Bez obav se lze vrátit do Vaší práce. Pokud však pracujete v jaderných zařízeních, plánujete cestu letadlem nebo do zahraničí, mohou Vás zachytit velmi citlivé detektory např. na letišti i několik dní po vyšetření. Rádi Vám vystavíme v kartotéce potvrzení o absolvovaném vyšetření s podáním radioaktivní látky, aby se předešlo eventuálním nedorozuměním.
· Co se stane s výsledkem vyšetření?
Lékaři oddělení nukleární medicíny vytvoří na základě Vašich snímků protokol a odešlou ho lékaři, který Vám vyšetření doporučil.
· Bude to bolet?
Ne víc než při odběru krve. Jedná se jen o vpich. Někomu může činit obtíže nehybně ležet na tvrdém úzkém lůžku.
· Je radiace spojená s vyšetřením nebezpečná?
Ne víc než jízda autem. Dávka ionizujícího záření, kterou obdržíte, je malá a je podobná jako u rentgenového vyšetření. Látky, které podáváme, jsou netoxické, jsou připravovány za přísně terilních podmínek a všechny splňují náročná kritéria Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
· A co těhotenství?
Přichází-li v úvahu, že jste těhotná, informujte nás laskavě ještě před injekcí. Je třeba prodiskutovat některá další opatření. Po vyšetření se není třeba bránit otěhotnění.
· Je třeba přerušit kojení?
Některé radioaktivní látky se vylučují do mateřského mléka. Informujte se u lékaře oddělení nukleární medicíny, zda je třeba, popř. na jak dlouho, přerušit kojení/posuzuje lékař oddělení nukleární medicíny a radiační fyzik s písemným vyjádřením/.
· Lze vyšetřovat děti?
Ano. Dětem podáváme menší množství látky podle jejich hmotnosti. Velmi malé děti jsou doprovázeny rodiči, dětským lékařem a dětskou sestrou.
· Mohu si přivést děti?
Pouze v nejnutnějších případech (budou si čekat v čekárně).
· Potřebuji další informace …
Rádi Vám je sdělíme, neočekávejte však, že Vám sdělíme na základě jednoho specializovaného vyšetření Vaši diagnózu a potřebnou léčbu. To přísluší jen Vašemu ošetřujícímu lékaři, který má k dispozici výsledky dalších vyšetření a může posoudit Vaši nemoc komplexně.
SPECT/CT Symbia Intevo 2 - Siemens
Nadpis
Text text text text text text text text text text text text text text text text
text text text text text text text text text text text text text text text text
text text text text text text text text text text text text text text text text
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.