Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka

 

V Jihlavě začali léčit chronické rány pomocí placent od maminek

e
Jako první v jihlavské nemocnici provádějí unikátní metodu léčby chronických ran pro ambulantní pacienty. Jedná se o aplikaci amniové membrány, která se získává z dárcovských placent od maminek, které rodily císařským řezem a byly ochotny darovat svoji placentu.
 

 
 

Amniová membrána se dosud využívala jen v očním lékařství, například při poleptání oka. Membránu odborníci získávají z placent, které matky po porodu věnují na léčebné účely. „Dá se tedy říci, že nastává určitý koloběh, kdy ve stejné nemocnici matka může placentu darovat a my ji o několik metrů dál použijeme pro pacienty, které trápí bércové vředy, nebo diabetické defekty,“ vysvětluje chirurg Radovan Čech, který se specializuje právě na léčbu chronických ran. Jezdí na zahraniční konference, ale v jihlavské nemocnici pořádá také přednášky a ukázky pro zahraniční zdravotníky.

Nová metoda pomáhá pacientům, které trápí bércové vředy, nebo diabetické defekty. Léčba pacientů probíhá v Ambulanci chronických ran, která je otevřená dvakrát týdně, ale v případě potřeby jsou lékaři k dispozici i v jiné dny.  Nejčastěji pomoc lékařů potřebují diabetici, pacienti s žilním bércovým vředem, proleženinami nebo pacienti s komplikacemi pooperačních ran. Lékaře jihlavské nemocnice vyhledávají pacienti z celé republiky. „Tito pacienti jsou vděční za každou pomoc a stane se, že si i sami hledají postupy léčby,“ potvrzuje chirurg Radovan Čech. Pomocí nejnovějších metod lékaři například dokáží odvrátit nutnost amputace a tím zachránit dolní končetiny u pacienta s cukrovkou.

Lékaři v Jihlavě používají prakticky všechny dostupné metody léčby ran, mezi které patří i  larvoterapie, kdy se do rány pacientovi aplikuje až 300 larev, které po čtyři dny „pracují“. Během této doby natravují a posléze pojídají nekrotické tkáně a pacienta tak zbaví infekce. „Občas může člověka překvapit, že mu z pod obvazů začnou vylézat červi,“ vypráví o metodě pro silné povahy Čech.

V současnosti dochází do ambulance chronických ran jihlavské nemocnice 150-200 lidí. „Když jsem srovnával počet pacientů před deseti lety a nyní, došlo k navýšení počtu pacientů na trojnásobek. Je to dáno jednak tím, že stoupá počet pacientů s touto problematikou, ale i to, že si nás cíleně vyhledávají pacienti prakticky z celé republiky, “ dodává Radovan Čech.

Jeho práci ocení nejvíc ti pacienti, kterým zachránil dolní končetinu, ať definitivně, nebo byla   odvrácena vysoká amputace končetiny, protože je veliký rozdíl ve kvalitě života mezi pacientem po vysoké a mezi pacientem po periferní amputaci. Pokles vysokých amputací u pacientů s diabetickou nohou dokládají i statistické údaje jihlavské nemocnice.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 28.3.2018 / 28.3.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu