Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka

 

Čas prý zahojí každou ránu. Jihlavští lékaři jsou rychlejší

Čas
Již šestým rokem v jihlavské nemocnici úspěšně funguje úzce specializovaná ambulance, která se zabývá hojením chronických ran. Hojení ran je velice složitým procesem, a proto je třeba, aby probíhal pod dohledem odborníků.
 

 
 

Impulsů pro vznik ambulance - tzv. Centra hojení chronických ran - bylo hned několik. „První impuls spočíval v tom, že jsme díky centru měli zajištěno pokračování léčby ran u pacientů propuštěných z nemocnice a mohla se tak zkrátit jejich hospitalizace. Druhým impulsem byla snaha vyčlenit tyto pacienty z provozu běžné chirurgické ambulance. Ošetření pacienta s chronickou ranou totiž vyžaduje čas a trpělivost a toto na chirurgické ambulanci nelze zajistit. Dalším důležitým aspektem pro vznik ambulance bylo to, že v něm může o pacienta s ránou pečovat stále stejný tým odborníků, což umožňuje sledování  vývoje rány, účinku zvolených materiálů a postupu hojení,“ popisuje důvody vzniku specializované ambulance vrchní sestra traumatologického oddělení Anna Kabátková.

 

Od září 2004 má tato ambulance své pravidelné ordinační hodiny, a to dvakrát týdně - vždy v pondělí a ve středu odpoledne. Během jednoho ordinačního odpoledne zdravotníci ošetří 9 až 12 pacientů. V ambulanci se neléčí pouze pacienti z našeho regionu, ale i pacienti z jiných koutů republiky, kteří se o existenci centra dozvěděli buď z internetu, nebo od svého obvodního lékaře.

 

Nejčastěji ošetřovanými chronickými ránami jsou: diabetické defekty, dehiscence operačních ran, dekubity a bércové vředy. Silně převažují pacienti s bércovými venózními vředy. A jak taková léčba probíhá? V první fázi hojení je třeba zajistit odloučení poškozených a odumřelých tkání v ráně. Léčba směřuje k podpoře samočisticích procesů v ráně v kombinaci s chirurgickým ošetřováním. Po vyčištění rány jsou vytvořeny podmínky pro růst a dělení nových buněk. Vzniká tzv. granulační tkáň. V konečné fázi hojení rány dochází k dělení a pohybu kožních buněk. Z okrajů rány (nebo do defektu uměle aplikovaných ostrůvků kůže) přerůstá epitel a pokrývá granulační tkáň novotvořenou kůží.

 

V současné době má centrum v péči asi 80 pacientů. Aby pracovníci centra zvládli takové množství klientů, musí dobře fungovat jejich spolupráce s ostatními subjekty – se samotným pacientem, jeho rodinou, s odbornými ambulancemi, lůžkovými odděleními, firmami jakožto dodavateli materiálů, agenturami domácí péče, revizními lékaři atd. „Vycházíme ze zásady, že nejdůležitějším spolupracovníkem v péči o chronickou ránu je sám pacient. Aby se jím mohl stát, musí projít řádnou edukací, která začíná již při první návštěvě v naší ambulanci. Edukace spočívá v tom, že po odebrání důkladné anamnézy a zjištění příčiny vzniku defektu je pacientovi vysvětlen postup léčby. A jaké jsou naše požadavky na pacienta? Pacient by měl dodržovat správné techniky a frekvence převazu rány a režimová opatření dle našich doporučení,“ popisuje Anna Kabátková a dodává: „Vždy vítáme, když našeho pacienta doprovází někdo z rodiny. Někdo, kdo mu pomáhá v péči o ránu a při dodržování režimových opatření.“ V případech, kdy pacient nemůže sám o svou ránu pečovat a nemá ani nikoho z rodiny, spolupracuje centrum s agenturami domácí péče, jejichž pracovníci dojíždějí převazovat rány dle pokynů odborníků ambulance.

 

Dle Anny Kabátkové je dodržování správně nastavených režimových opatření základním předpokladem úspěchu v péči o chronickou ránu: „Správně provedená edukace z naší strany a dodržení našich pokynů pacientem má velký význam pro obě strany. Pro pacienta to pak znamená hlavně hojící se ránu a prodlužování intervalů návštěv na naší ambulanci, pro nás radost z dobře odvedené práce a možnost přibrat do léčby další pacienty. Za čas působení naší ambulance jsme pochopily, že úspěchem naší práce nemusí být vždy vyhojení defektu. Mnohdy je úspěchem, zbavíme-li pacienta bolesti a zápachu, zachováme-li jeho končetinu a tím přispějeme ke zvýšení kvality jeho života.“

 

Poslední dva roky funguje Centrum hojení chronických ran jako školící centrum pro zájemce o tuto problematiku z celé republiky i Slovenska.

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 2.9.2010 / 2.9.2010

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies