Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka

 

Kdy jet do porodnice

 

 
 

1.Odtok plodové vody

Prasknutím vaku blan se ohlašuje zhruba každý desátý porod. K odtoku plodové vody dochází většinou bez jakýchkoli předchozích symptomů. Může se ozvat „lupnutí“ a plodová voda může odtékat silným proudem nebo může plodová voda odtékat po menších porcích. Odtok může nastat i v klidové poloze v noci. Po odtoku plodové vody ještě nemusejí nastat pravidelné stahy, ale je to vždy důvod k přijetí na porodní sál. Za normálních okolností je plodová voda čirá tekutina nevýrazného mírně nasládlého zápachu. Může být i lehce narůžovělá. V tom případě stačí dopravit se do porodnice do 4 hodin od odtoku. Pokud je ale plodová voda zkalená – zbarvená do hněda či do zelena nebo máte pozitivní kultivaci z pochvy na Streptokoka agalactiae, měla byste se do porodnice dostavit dříve – do 2 hodin od odtoku.

Odchod hlenové zátky se projevuje odchodem hlenů, které mohou být s příměsí krve. Odchod hlenové zátky sám o sobě není důvodem pro odjezd do porodnice. Může znamenat, že se miminko narodí do několika dnů, ale není to vždy pravidlem.

 

2. Pravidelné děložní stahy

Bolestivě vnímané děložní stahy, tzv. porodní bolesti či kontrakce jsou nejčastější známkou počínajícího porodu, ale ne vždy se již jedná o porod v běhu. Již několik týdnů před porodem se mohou objevovat „chystací“ bolesti neboli „poslíčci“. Projevují se nebolestivým tvrdnutím břicha nebo bolestmi v podbřišku a v kříži. Někdy mohou být intenzivnější a mohou být tedy zaměněny za začátek porodu. Většinou jsou ale nepravidelné, krátké a nezesilují svojí intenzitu. Poslíčci na rozdíl od pravých porodních stahů nemají otevírací efekt. Dobré je, dát si teplou koupel. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnou nebo ustanou, není třeba se znepokojovat. Pokuste se nevěnovat jim přehnanou pozornost a odpočívejte. Skutečný porod se může rozběhnout třeba až za několik dní.

Porodní bolesti, které mají otevírací efekt začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Budoucí maminky je vnímají jako bolestivé tvrdnutí břicha. Tyto stahy trvají asi 40 vteřin. Zpočátku jsou spíše nepravidelné, později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje. Kontrakce mohou být pociťovány jako bolest celého břicha nebo jako křeče v kříži a ve tříslech. Do porodnice byste měla vyjet ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají takto pravidelně alespoň 2 hodiny.

 

3. Krvácení

Blížící se porod s může hlásit i slabým krvácením nebo špiněním. Záleží také na charakteru krve, pokud je to stará tmavá krev nebo světlá hlenovitá, nic se neděje. Pokud by došlo k silnějšímu krvácení jasně červenou krví, je třeba jet do porodnice.  Nezalekněte se, pokud po vyšetření u gynekologa lehce zašpiníte, je to normální jev.

 

4. Pochybnosti o pohybech plodu

V případě výrazné změny intenzity pohybů plodu - velmi slabé či žádné pohyby plodu po neobvykle dlouhou dobu nebo naopak velmi intenzivní až bolestivě vnímané pohyby plodu, je vhodné dostavit se ke kontrole na ambulanci porodního sálu.


5. Odeslání obvodním gynekologem

Pokud Vás lékař odešle k vyšetření či hospitalizaci, dostavte se prosím na ambulanci porodního sálu dle jeho doporučení.


 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 24.2.2012 / 24.2.2012

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies