Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum

 

Každého desátého Čecha trápí růžovka, pomáhá jim lékařka jihlavské nemocnice

web
Lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová se nově stala tváří růžovky pro Českou republiku. Kampaň byla oficiálně zahájena na tiskové konferenci v Praze a má pomoci nemocným v celé zemi. Růžovka je onemocnění kůže, které trápí podle statistik až 10 % lidí, nejčastěji muže i ženy nad čtyřicet let. Pro pacienty jde o velmi stresující onemocnění, o němž si mnozí myslí, že ho nelze léčit. Na kožním oddělení jihlavské nemocnice o tyto pacienty pečují a dokážou jim pomoci. Týdně je ošetřeno na ambulanci asi 20 pacientů s růžovkou, nejtěžší formy jsou léčeny ve specializované Akné poradně.
 

 
 

Růžovka má několik forem. Zpočátku se většinou projevuje začervenáním kůže v obličeji, později trvale rozšířenými cévkami. U zánětlivé formy mají pacienti červené pupeny až hnisavé projevy. U mužů je častá forma se zmnožením tkání obličeje, nejčastěji nosu. „Dokážeme pomoci i těm nejtěžším případům. Léčíme je tabletkově. Pacienti se většinou zlepší natolik, že již není potřeba řezat a brousit,“ popisuje lékařka Zuzana Nevoralová, která léčí právě nejzávažnější projevy na obličeji. Jak se nemoc rozvine, je dané řadou faktorů- genetickými i ze zevního prostředí. Ale i u růžovky platí, že včasný příchod k lékaři leccos dokáže zachránit.

„V povědomí lidí je, že se s onemocněním nedá nic dělat, ale není to pravda. Právě nynější kampaň má lidem ukázat, aby se nevzdávali a vyhledali pomoc. Ve většině případů dokážeme pacienta zhojit nebo velmi výrazně zlepšit, takže následně stačí jen minimální udržovací ošetřování,“ vysvětluje Zuzana Nevoralová s tím, že novinkou je nyní lék na zčervenání kůže. To je pro pacienty velmi nepříjemné. Přípravek pomůže alespoň na několik hodin těm, kteří se chtějí zarudnutí zbavit. Působí po dobu 12 hodin, což je pro mnohé postižené výrazná úleva: „Příčinou zarudnutí kůže u růžovky je, že se cévy nedokáží smrštit, a to zatím trvale léčit neumíme. Nový lék je ve formě gelu, je kosmeticky velmi příjemný a znamená pro mnohé lidi výrazné zlepšení kvality života, když se chtějí příležitostně na nějakou dobu zbavit růžovky,“ udává lékařka s tím, že začervenání kůže nemusí znamenat jenom růžovku, ale také třeba ekzém. Proto musí před zakoupením léku pacienta nejdříve vyšetřit dermatolog. Postižený může navštívit libovolného kožního lékaře dle své volby. Pacienti, kteří růžovku mají a nechtějí zhoršit její průběh, by se dále měli vyvarovat všem provokujícím faktorům, a to především slunečnímu záření, výkyvům tepla, stresu nebo alkoholu.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 22.9.2014 / 22.9.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies