Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka

 

Lékaře v Jihlavě učí operovat chirurg se zahraničními zkušenostmi

web
Gynekologům v jihlavské nemocnici nově pomáhá na operačním sále specialista s letitými zkušenostmi z Německa a Rakouska. Lékař Radek Chvátal pracoval s největšími kapacitami v oboru laparoskopické chirurgie. Nyní předává zkušenosti v Jihlavě: „Lékař se může naučit více jedině prací.“
 

 
 

Jihlavská nemocnice drží status Komplexního onkologického centra. Lékař Radek Chvátal je specialista v laparoskopické chirurgii se zaměřením na onkologické pacientky. Na Vysočinu dojíždí ze Znojma několikrát měsíčně na operační sál, kde předává zkušenosti jihlavským kolegům. „Nastudovat se toho moc nedá. Cílem je vychovat lékaře a to lze jedině prací. S určitou šikovností se už člověk musí nerodit. Musí mít i představu, jak výkon udělat. Operativa tumoru je zásadní krok, který rozhoduje o přežití člověka,“ vysvětluje Radek Chvátal.

V jihlavské nemocnici je za rok operováno s gynekologickými problémy 1500 žen. Po chirurgii se jedná o druhý nejčastější operační obor.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice


„Vychovat lékaře lze jedině prací,“ říká specialista, který vede operace onkologických pacientek v jihlavské nemocnici

Disciplína. To je největší rozdíl mezi českými a německými lékaři. „Ale nejenom lékaři, zaměstnanci obecně v Německu jsou zvyklí na řád,“ říká gynekolog Radek Chvátal, specialista, který laparoskopicky operuje onkologické pacientky. Do jihlavské nemocnice dojíždí ze Znojma několikrát do měsíce a letité zkušenosti na operačních sálech v zahraničí předává místním lékařům.

Máte letité zkušenosti z Rakouska a Německa. Kde začala vaše lékařská práce za hranicemi?

Měl jsem to štěstí, že jsem byl vždy tam, kde se dělo něco zajímavého. Začal jsem ve Vídni v roce 1993, kde působili lékaři, kteří byli zakladateli tehdejší rakouské laparoskopické operativy. Tam jsem odhalil kouzlo laparoskopie a chirurgie. Potom jsem byl roky v Rakousku, naposledy jako zástupce na klinice v Linci. Postupně jsem se profiloval jako laparoskopický chirurg, posléze onkologický. Měl jsem tu čest spolupracovat s největšími kapacitami v oboru u našich sousedů.

Dlouhodobě se také zabýváte chirurgickou léčbou endometriózy. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, které může způsobit i neplodnost.

Endometrióza je onemocnění způsobené tím, že se sliznice, která je běžně v dutině děložní, vyskytuje tam, kde být nemá. Nejčastěji na pánevní stěně, na vaječníku a může dělat cysty a srůsty v břiše. Projevuje se ponejvíce bolestivou menstruací a dlouhodobými bolestmi v podbříšku. Endometrióza je v poslední době obrovsky rozšířená a nikdo neví proč. Zkušenosti, které jsem získal, jsem se snažil převézt sem. Znojmo se stalo prvním certifikovaným evropským centrem pro léčbu tohoto onemocnění. 

Jaké jsou úspěchy v chirurgické léčbě endometriózy?

Cíl je relativně jednoduchý a to zbavit ženy bolesti a útrap co možná nejšetrnějším způsobem a umožnit jim, aby byly těhotné. Endometriózou trpí často mladé ženy. A to vše se vcelku daří. Až 80% pacientek, které jsme operovali, pociťují výraznou úlevu od bolesti. Což je velmi dobré.

 Kde vidíte největší rozdíl v práci v Česku a v zahraničí?

Rozhodně disciplína. A to nejenom lékařů. Týká se zdánlivě obyčejných věcí, počínaje organizací pracovního dne až po respekt kolegů na všech úrovních. Je taková stavovská čest a úcta, která u nás trochu vymizela, ale postupně se doufám objeví.

Chtělo se Vám do Česka vracet?

Já jsem v takové neustálé schizofrenii. Jsem stále občas aktivní i v zahraničí podle toho, jak je potřeba. Vše je vždy tak připraveno, že časově se to dá zvládnout. I do jihlavské nemocnice přijíždím k připraveným věcem s kvalitní asistencí kolegů, takže vše probíhá výborně.

Do jihlavské nemocnice dojíždíte operovat onkologické pacientky. Jak vypadá spolupráce tady?

Vše začalo před několika měsíci a vypadá to, že do budoucna by z toho mohl vzniknout i zásadnější projekt. Jihlava jako Komplexní onkologické centrum má velkou potenci. Centralizace specialistů je věc, která je určitě žádoucí a měla by se rozvíjet. Představ je hodně, takže uvidíme, jak vše dopadne. Konkrétně v těchto chvílích dojíždím do Jihlavy pouze k operačnímu stolu.

Do Jihlavy jezdíte učit mladé lékaře. Jak se vlastně učí operovat?

Nastudovat se toho moc nedá. Cílem je vychovat lékaře a to lze jedině prací. S určitou šikovností se už člověk musí nerodit. Musí mít i představu, jak výkon udělat. Chirurgický výkon u solidních tumorů patří mezi zásadní kroky, které rozhoduje o přežití člověka.  Lékaři by měli být zdatní a měli by vědět, jak se to dělá i jinde v Evropě. Aby se jeli podívat tam, kde to kolegové umí dobře. Pozoruhodné je, že o těch šikovných  není tolik slyšet, musí se aktivně hledat.

Mají lékaři v Jihlavě potenciál?

Určitě ano. Učí se oni, ale učím se i já. V našem oboru není učení nikdy uzavřené. Já si  myslím, že když člověk chce, má vizi a plán a snaží se, tak se něco z představ vyplní.

Je důležité, aby lékaři vyjížděli načerpat zkušenosti do zahraničí?

Řekl bych, že bez toho to ani není možné. Už jenom znalost pouze mateřského jazyka je nesmírně omezující. Kousek od nás, dvě hodiny cesty, se odehrává skoro totéž, ale jen zdánlivě. Povídání u kávy na kongresu není příliš velké umění komunikace. Znalost jazyka musí být aktivní tak, že téměř splynete s okolím. Pak se vám otevře jiný svět.  To vše dohromady obohatí. V Evropě je běžné načerpat zkušenosti v několika zemích a vrátit se domů pracovat. Migrace lékařů je v Evropě velká a cizinci jsou v rakouských a německých nemocnicích více zastoupeni než u nás. Je to pestrý svět. V mladší generaci začíná i u nás a tak je to dobře.  

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 2.10.2014 / 2.10.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies