Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Neurologické oddělení > Historie oddělení

 

Historie oddělení

 

 
 

Historie neurologického oddělení Jihlava

 

Z historického hlediska je nutno připomenout, že samostatný obor neurologie vznikl až po druhé světové válce. Za první republiky existovala pouze neurologicko-psychiatrická oddělení. Za války byly české vysoké školy zavřené a byla přerušena činnost lékařských fakult. V poválečném období vzniká neurologická klinika prof. Hennera v Praze, klinika prof. Popka v Brně a vzápětí další kliniky v Olomouci, Plzni a Hradci Králové.

V Jihlavě bylo neurologické oddělení oficiálně otevřeno 2.února 1952. Mělo 25 vlastních lůžek a 12 lůžek vyčleněných na interním oddělení. Prvním primářem byl jmenován MUDr. Otto Dostál a historicky první sestra byla Hedvika Dřevová. Jako sekundární lékaři na oddělení působili: MUDr. Františka Kocourková-Vyhlídalová, MUDr. Sylva Pospíšilová-Jirásková, MUDr. Hanuš Baš. V roce 1960 byla zahájena činnost první EEG laboratoře, kde pak řadu let pracovala Jana Ambrožová. Již v těchto letech mělo neurologické oddělení v Jihlavě velmi kvalitní likvorologickou laboratoř, ve které se hodnotily nálezy v mozkomíšním moku.

V roce 1962 došlo ke sloučení dislokovaných pokojů neurologického oddělení v různých částech nemocnice do jedné budovy, oddělení mělo 2 stanice rozdělené na muže a ženy, dohromady 45 lůžek. V tomto období pracoval kolektiv lékařů pod vedením prim. MUDr. Dostála ve složení: MUDr. Jaroslav Vyskočil, MUDr. Jiří Táborský a také MUDr. Jiří Motýl, bývalý obvodní lékař z Luk nad Jihlavou, který byl 10 let vězněn za protikomunistický odboj. V roce 1965 vystřídala ve funkci vrchní sestru Dřevovou Věra Drtinová-Bednářová. V letech 1966 – 1967 dochází k výrazné obměně lékařů. Po promoci nastupuje MUDr. Jiří Landsmann, MUDr. Ludmila Vondráková-Vyskočilová, MUDr. Drahomír Jirásek, MUDr. Jiřina Baborová.

V roce 1972 nečekaně zemřel prim. MUDr. Dostál a vedením byl na 2 roky pověřen MUDr. Jiří Landsmann, pracující na oddělení od roku 1966. Složení ostatních lékařů se výrazně neměnilo. V roce 1974 byl definitivně jmenován novým primářem doktor Hanuš Baš, Csc, vracející se do Jihlavy po působení v nemocnici Göritz v Německu a Jindřichově Hradci. Koncem tohoto období na oddělení nastoupil MUDr. Petr Svítil a MUDr. Vladimíra Brychtová.

V roce 1983 se neurologické oddělení přestěhovalo do nové nemocnice. Rok poté nastupuje na neurologii MUDr. Vlastimil Hřeben. V roce 1985 odchází Věra Bednářová a jako vrchní sestra nastupuje Jiřina Pošívalová. Primářem zůstává nadále MUDr. Hanuš Baš, CSc. Jako zástupce primáře pracuje MUDr. Jiří Landsmann. V roce 1990 nastoupil jako sekundář MUDr. Radek Fiker.

V roce 1992 odchází prim. MUDr. Baš, CSc pracovat jako neurologický konziliář na psychiatrickou léčebnu a ve funkci jej střídá MUDr. Vlastimil Hřeben, který k  1.1. roku 2004 odchází do soukromé praxe a primářem je jmenován MUDr. Jiří Landsmann.

Prim. MUDr. J. Landsmann skončil své působení ve funkci přednosty oddělení 31.12.2007 a na jeho místo nastoupil prim. MUDr. Ondřej Škoda, který dříve pracoval na neurologickém odd. Nemocnice Pelhřimov. Od 1.1.2012 je vrchní sestrou neurologického oddělení Bc. Eva Kasáčková.

 
Zodpovídá: MUDr. Radek Ampapa
Vytvořeno / změněno: 29.4.2007 / 29.4.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies