Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Logistika > Nemocniční lékárna > Historie lékárny

 

Historie lékárny

 

 
 

Nemocnice  v Jihlavě byla do roku 1950 zásobována pololetně z veřejných lékáren. Od roku 1950 převzala zásobování nemocnice Vonešova lékárna u Tabákové továrny. Pro rychlejší zásobování zřídila správa nemocnice výdejnu v přízemí chirurgického pavilónu. Rozrůstající se nemocnice začala pak budovat vlastní lékárnu v prostorách archívu. Byla otevřena v roce 1952 a jejím prvním zaměstnancem byl PhMr. Jiří Fišer. Po zrušení Jihlavského kraje v roce 1960 a vzniku OÚNZ byla pověřena funkcí  okresní lékárny. Vedoucím lékárníkem se stal PhMr. František Landsmann.

V roce 1961 vzniklo nové oddělení komplexního zásobování zdravotnickým materiálem.

 

V roce 1952 se na Ministerstvu zdravotnictví podařilo prosadit výstavbu oddělení pro výrobu infuzních roztoků (VIR),  které vzniklo v prostorách zrušeného vězeňského oddělení a zahájilo provoz  5. května 1966. Vedoucím VIR se stal RNDr. Lev Válek.  VIR zásobovala infuzními roztoky nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Novém Městě na Moravě, Znojmě, Vyškově. Výroba byla ukončena v říjnu 1993, neboť rekonstrukce podle nových požadavků by byla příliš nákladná a vlastní výroba v malých šaržích se stala neekonomickou. Celý sortiment infúzních roztoků začala nemocnice nakupovat jinde, zejména od velkých výrobců.

 

Stávající prostory lékárny se stávaly nevyhovující, takže v roce 1990 se lékárna (ještě v areálu staré nemocnice) přestěhovala kromě VIR do nových prostor, získaných adaptací bývalého interního pavilonu. Začátkem roku 1997 byla po stavebních úpravách spuštěna příprava vaků „all in one“ (příprava kompletní parenterální výživy pro pacienty na JIP a ARO), která byla ukončena v roce 2001 v důsledku dostatečné nabídky těchto vaků od výrobců léčiv.

 

Po rozpadu lékárenské služby se lékárna stala jedním z oddělení nemocnice. V listopadu 2003 bylo dokončeno přemístění lékárny do dostavěné nové nemocnice.

V polovině června 2007 bylo uvedeno do provozu nové oddělení lékárny  pro centrální přípravu cytostatik.

 

16.9.2013 byla otevřena prodejna zdravotnických pomůcek.

V roce 2017 bylo na oddělení nukleární medicíny vybudováno nové pracoviště pro přípravu SPECT radiofarmak a v roce 2018 bylo dovybaveno přístrojem pro ředění PET radiofarmak. Přípravu zajišťují proškolení pracovníci lékárny.


V červenci 2019 byl zahájen provoz na novém a moderním pracovišti přípravy cytostatik, vybaveném 2 izolátory a vlastní vzduchotechnikou. 


Stará oficína

oficína

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PhMr. František Landsmann

uprav

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Příprava roztoků pro dialýzu

dial

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Práce na VIR

VIR

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 6.3.2008 / 6.3.2008

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies