Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka

 

Nádory konečníku a řitního kanálu

 

 
 

Nádory konečníku a řitního kanálu

 

      V neposlední řadě pak postihují oblast konečníku nádory. Může jít o nádory nezhoubné (benigní) nejčastěji polypy, ale také v poslední době vzrůstající výskyt nádorů zhoubných (maligních). Zhoubné nádory výstelky konečníku (karcinomy) patří v poslední době bohužel k velmi častým, zejména u starších lidí (nad 60 let). 
      Zhoubné nádory řitního kanálu (anální karcinomy) jsou na rozdíl od těch v konečníku velmi vzácné. Tuto oblast však velmi často postihují nezhoubné výrůstky (polypy) buď z výstelky nebo vaziva řitního kanálu.
      Léčba nádorů konečníku a řiti  spočívá v jejich odstranění buď ambulantně nebo operačním zákrokem. Nedílnou součástí je mikroskopické vyšetření odstraněné tkáně, které objasní biologickou podstatu (zhoubnost či nezhoubnost) nádoru. 
      Chirurgická léčba pokročilých nádorů konečníku si pak vyžádá často rozsáhlý operační zákrok v konečníku a dutině břišní. Nedílnou součástí léčby zhoubných nádorů konečníku a řiti je pak v určitých stadiích onemocnění léčba zářením nebo chemoterapií prováděná na onkologickém oddělení Nemocnice Jihlava.
  

 

Operace při nádorech konečníku a řiti

 

      Možnosti a rozsah operační léčby se řídí umístěním nádoru a především jeho biologickou povahou. Drobné nezhoubné nádory lze odtísnit ambulantně v rámci anoskopického či rektoskopického a též koloskopického vyšetření (viz tam). Větší útvary si vyžádají drobný chirurgický zákrok v celkové či míšní anestezii.
      Léčba zhoubných nádorů konečníku a řiti musí respektovat povahu onemocnění. Principem je odstranění celého nádoru i s bezpečným lemem zdravé tkáně. U pokročilých nádorů tohoto typu si to vyžádá kombinovanou operaci konečníku a dutiny břišní, jejímž výsledkem může být (ale nemusí) trvalé či dočasné vyústění střeva břišní stěnou (stomie neboli vývod střeva).
      Pokročilé a nízko uložené nádory si pak vyžádají úplné odstranění konečníku s trvalým vyústěním střeva. 
      Někdy operaci předchází i následuje léčba zářením a chemoterapie.
      Jakkoliv jsou tyto operace nepříjemné a nepříjemné může být i vyústění střevní, je nutno si uvědomit, že skýtají jedinou naději při jinak nezvratně smrtelném zakončení nemoci. Vzhledem k pokročilým technologiím a dostupnosti pomůcek k péči o umělé střevní vyústění je život lidí po těchto operacích velmi uspokojivý a skýtá široké možnosti společenského života i pracovního uplatnění.
  

 
Zodpovídá: MUDr. Juraj Mosendz
Vytvořeno / změněno: 8.8.2007 / 8.8.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu