Logo Nemocnice Jihlava (odkaz na titulní stránku) 

Nemocnice Jihlava - Oficiální web obce


Vyhledávání

Odkaz na Instagram Nemocnice Jihlava Odkaz na Facebook Nemocnice Jihlava YouTube kanál Nemocnice Jihlava LinkedIn profil Nemocnice Jihlava Audiozprávy

 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > OTO- Ortopedické oddělení > Informace pro pacienty > Vyšetření dětských kyčlí

 

Vyšetření dětských kyčlí

 

 
 

Vážení rodiče.

na základě Metodického návodu Ministerstva zdravotnictví ČR z roku 1996 se provádí vyšetřování kyčelních kloubů novorozenců a kojenců k vyloučení vrozeného vykloubení kyčelních kloubů. Jedná se o vážnou vývojovou vadu kyčelního kloub, která se vyskytuje asi u 5 % dětí. Pokud tato vada není rozpoznána a včasně léčena, vede k závažnému poškození kyčelního kloub. Vyšetřování kyčelních kloubů probíhá ve 3 etapách v takzvaném  „ systému trojího síta “ a provádí je ortoped. Vyšetření spočívá v prohlídce novorozence nebo kojence a vyšetření kyčelních kloubů ultrazvukem. Vyšetření nijak nezatěžuje a nemůže poškodit Vaše dítě. První etapa vyšetření probíhá v porodnici a nebo po Vašem propuštění, nejpozději do 3 týdnů věku. Druhá etapa potom následuje v 6 – 9 týdnu a třetí etapa ve12 – 16 týdnu věku dítěte.

 

Pokud je nález na kyčelních klubech dítěte normální, doporučujeme běžné balení. Vhodné jsou jednorázové kalhotky nebo použití běžné látkové pleny. Jestliže je při vyšetření zjištěn opožděný vývoj kyčelních kloubů, nejedná se ještě o vadu, kterou je nutné léčit. V takovém případě doporučujeme tzv. široké nebo abdukční balení. To spočívá v zakládání 3 plen. Tyto potom udržují kyčelní klub dítěte v postavení, které zaručuje správný vývoj.

 

Pouze při nálezu vývojové vady kyčelních kloubů přikládáme léčebnou pomůcku, kterou je nejčastěji tzv. abdukční Frejkova peřinka, nebo v závažnějších případech Pavlíkovy třmeny. O správném balení Vás poučí personál novorozeneckého oddělení, o přikládání léčebné pomůcky vždy ortoped.

 

Jestliže je dítě léčeno některou z abdukčních pomůcek, přikládejte normální balení. Na léčebnou pomůcku si dítě rychle přivykne, pokud je neklidné a pláče v prvních dnech léčby, pomůcku sejměte a dostavte se k vyšetření na ortopedii.

 

Jakmile při léčbě dojde k normálnímu vývoji kyčelních kloubů, léčebná pomůcka se odkládá. Léčené děti jsou potom dále sledovány, následují kontroly ve  3, 6 a 10 letech, kdy na rentgenovém snímku kontroluje normální vývoj kyčelních kloubů.

U dětí, které nebyly léčeny se dnes rentgenové vyšetření kyčelních kloubů již neprovádí.

 

Poradna pro vyšetřování kojeneckých a novorozeneckých kyčelních kloubů pracuje celoročně v ortopedické ambulanci č.4 nemocnice v Jihlavě

 

STŘEDA    13:00 hod. - 13:30 hod. ( Pro léčené a neléčené děti)

 

U léčených dětí se kontroly ve 3, 6 a 10 letech provádějí v ortopedické ambulanci pro děti při ortopedickém oddělení nemocnice.

Dítě

 

 

 
Zodpovídá: MUDr. Jiří Vosáhlo
Vytvořeno / změněno: 28.5.2007 / 28.5.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Pomocná nabídka

Stránku:

web & design , redakční systém | Přihlásit se | Mobilní verze | O webu | Prohlášení o přístupnosti

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies