Nemji-logo-inverted

Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst

Přestože celorepublikově klesá počet narozených dětí, jihlavská porodnice drží jejich počet i nadále. Maminky ji dlouhodobě vyhledávají kvůli vynikající péči, ale zdravotníci nezůstávají spát na vavřínech. Během loňského roku mohly maminky nově využít bufetovou stravu, nebo otisk nožky na pamětní kartičku jako dárek. Každá pátá maminka má trvalé bydliště mimo Jihlavsko a přijede ze vzdálenějšího místa.

„Uplynulý rok u nás rodilo 1235 maminek a na svět přišlo 1242 dětí. I nadále platí, že si nás vyhledávají maminky mimo Vysočinu, třeba z Hradce Králové, Kolína, nebo Českých Budějovic. Doufáme v to, že naši práci děláme dobře,“ říká vedoucí lékařka porodního sálu Lucie Trýbová.

Během loňského roku zavedli na oddělení šestinedělí bufetovou snídani, takže maminky si mohou vybrat z několika druhů ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, cereálií, nebo pečiva. Novinkou byla také dárková kartička, kterou rodiče dostanou spolu s otiskem nožičky miminka.

Nejoblíbenějšími jmény zůstaly stejně jako v roce 2022 Jakub a Eliška. Celkem se loni narodilo 41 Jakubů a 25 Elišek. Hned v závěsu jsou Adamové, Janové, Matějové, Davidové, Julie, Anny, Viktorie a Sofie. Rodiče volili také netradiční jména jako Alvin, Barnabáš, Briana, Alisa, Alina, nebo Aurelián nebo Odin. „V loňském roce se u nás narodilo 7 dvojčat. Nejtěžší miminko vážilo 4 950 g, průměrná váha byla 3 408 g,“ popisuje vedoucí lékařka novorozenecké JIP Eva Škorpíková.

Prvním miminkem roku 2024 byl Luka. Narodil se 1.ledna ve 3:57 a vážil 3400 g. Děkujeme všem maminkám za důvěru.

 

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice