Nemji-logo-inverted

Porodnice

Porodní pokoje a lůžkové oddělení

  • Ambulance porodního sálu

    Ambulance porodního sálu se nachází v 5.patře gynekologicko-porodnického pavilonu a je přímo součástí porodního sálu. Zajišťuje preventivní, terapeutické a konziliární činnosti pro těhotné od 24. týdne těhotenství. Jsou k dispozici dvě oddělené ambulance.

    O těhotné pacientky se zde starají porodní asistentky a lékaři gynekologicko-porodnického oddělení. Ambulance je vybavena kompletním přístrojovým vybavením pro kontrolu stavu těhotné pacientky i plodu (kardiotokografy, ultrazvuk a další).

    Klientky, které se rozhodnout rodit v jihlavské porodnici by měly být odeslány obvodním gynekologem přibližně ve 36.týdnu těhotenství k registraci k porodu (tzv. check-in), která rovněž probíhá v prostorách ambulance porodní sálu. Pro každou klientku je zde stanovena individuální strategie vedení porodu a jsou zhodnocena případná rizika. Součástí registrace je i provedení ultrazvukové biometrie (měření hmotnosti plodu ultrazvukem). Pokud máte připravený porodní plán nebo jakékoliv přání či dotaz k porodu, je vhodné probrat vše během registrace, kdy je k tomu dostatek prostoru.

    Při nekomplikovaném průběhu těhotenství jsou nastávající maminky v termínu porodu předávány obvodním gynekologem do péče ambulance porodního sálu. Zde poté probíhají poradny po termínu porodu. Součástí bývá natočení kardiotokografického záznamu (záznam ozev plodu a děložní činnosti), kontrola celkového stavu rodičky, případně vaginální vyšetření.

    Na ambulanci porodního sálu probíhají i veškeré příjmy těhotných pacientek od 24. týdne těhotenství –příjmy k porodu, plánované příjmy k císařským řezům i akutní příjmy při těhotenských patologiích. Pokud přicházíte na příjem z jakéhokoli důvodu, zavoňte na zvonek u vstupních dveří na ambulanci. Ve službě tj.  v čase od 15h do 7h je třeba zvonit již u červených dveří hned u výtahu v 5. patře.

    Pro těhotné klientky s akutními obtížemi funguje ambulance porodního sálu nepřetržitě.

    Dále nabízíme možnost konzultace porodního plánu s porodní asistentkou. Konzultační hodiny jsou vždy v úterý od 12h do 14h, délka konzultace je cca 30min. Tato služba je určena pro těhotné ženy od počátku druhého trimestru dále. Je možné probrat představy o porodu, případně porodní plán. V závislosti na aktuální situaci na porodním sále je možná i prohlídka porodních pokojů. Vítána je přítomnost partnera, případně jiného doprovodu. Může být přizván i lékař porodního sálu. Na konzultaci je třeba se předem objednat přes systém e-ambulance, odkaz je na našich webových stránkách nebo níže pod textem. Vezměte si s sebou těhotenskou průkazku a předem si připravte otázky, které Vás zajímají. Žádanka ani jiné doporučení od Vašeho gynekologa není třeba. Naše porodní asistentky se na Vás těší.

    Kontakt: +420 567 157 680
    Volejte v pracovní dny 7:00-15:30

    Na konzultaci porodního plánu s porodní asistentkou se můžete objednat  ZDE.

  • Porodní sál
    Porodní pokoje

    Rodička si může zvolit, kdo jí bude doprovázet k porodu. Většinou je to manžel/partner, případně matka, sestra nebo kamarádka. Uvítáme rovněž přítomnost duly. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu i 2 hodiny po porodu, kdy zůstává žena na porodní sále.
    V I. době porodní je ženám doporučován spíše pohyb, teplá sprcha, relaxační pomůcky, aromaterapie, masáž, případně vaginální napářka dle přání rodičky.
    Personál je zvyklý pracovat s porodními plány. Je s výhodou probrat porodní plán předem v rámci registrace k porodu případně v konzultačních hodinách porodní asistentky (možno objednat se přes e-ambulanci).
    Aplikace nálevu a holení záleží na přání rodičky.
    V naší porodnici podporujeme myšlenku přirozeného porodu.  Rutinně nezavádíme flexilu (žilní vstup), neprovádíme rutinně nástřih hráze. Doporučujeme přípravu hráze k porodu – aniball, masáž hráze.
    Na přání klientky nabízíme možnost podání léků tlumící bolesti včetně epidurální analgezie. Nabízíme také možnost využití inhalační analgezie Entonox k porodu či k ošetření porodního poranění.
    Fyziologický porod vedou porodní asistentky za přítomnosti lékaře. Při nekomplikovaném porodu si žena může zvolit jinou než klasickou polohu na zádech. Například polohu na boku, v polosedě, v sedě, ve stoje, ve dřepu či „na všech čtyřech“. Je možno využít porodní stoličku či porodní vak. Nabízíme i možnost porodu do vody.
    Po nekomplikovaném porodu dostává maminka novorozence ihned na hrudník, necháváme dotepat pupečník.  Přiložení k prsu je možné ihned. Podporujeme bonding na porodním sále po dobu 2 hodin po porodu. Informace k bezpečnému bondingu lze nalézt v dokumentech ke stažení.
    Porodnice dodržuje všech 10 kroků k úspěšnému kojení. Je možno využít služeb laktační poradkyně.
    V případě nekomplikovaného poporodního průběhu obvykle opouští maminka s dítětem Nemocnici Jihlava 3.poporodní den.

    Operační sál

    Operační sál pro vedení císařského řezu se nachází v bezprostřední blízkosti porodních pokojů.
    Lékaři rozlišují císařský řez plánovaný, který se provádí převážně z nějaké závažné zdravotní indikace rodičky či dítěte, a akutní císařský řez, jenž přichází na řadu zpravidla ve chvíli, kdy je během porodu z nějakého důvodu ohroženo zdraví nebo život dítěte či rodičky. V případě náhle vzniklé porodnické patologie, která vyžaduje akutní ukončení porodu, je možné provést císařský řez do 15 min.
    Více než 90 % císařských řezů je na našem porodním sále prováděno ve spinální anestezii. Její výhodou je to, že maminka je po celou dobu trvání operace naprosto při vědomí (znecitlivělá je přibližně dolní polovina těla). Maminka může doslova vidět příchod svého dítěte na svět a komunikovat s lékaři i s partnerem, který se po dohodě s operatérem obvykle může operace účastnit.
    Během císařského řezu je po dohodě s operatérem při dobrém stavu novorozence možné přiložení k prsu ještě na operačním sále. Může proběhnout i bonding na kůži maminky nebo tatínka dítěte.
    Na našem oddělení máme plný rooming-in, novorozené miminko je tedy i po císařském řezu nepřetržitě s maminkou. S péčí zpočátku pomáhají dětské sestřičky.
    V případě nekomplikovaného průběhu císařského řezu opouští matka s dítětem Nemocnici Jihlava 3. poporodní den bez nutnosti odstranění kožního stehu, který je vstřebatelný.

  • Novorozenecké oddělení

    Novorozenecké oddělení Nemocnice Jihlava poskytuje komplexní péči o zdravé novorozence narozené v jihlavské porodnici. Od roku 2003 je nositelem titulu Baby Friendly Hospital, který udělila organizace UNICEF a dodržuje 10 kroků k úspěšnému kojení. Je zde zaveden systém rooming-in na všech pokojích. Maminky jsou v nepřetržitém kontaktu se svými dětmi od porodu až do propuštění, a to i v případě, že jsou po císařském řezu.

    Při fyziologicky probíhajícím porodu bude vaše děťátko ihned položeno na břicho matky, označeno náramkem a po dotepání pupečníku odstřiženo. Dle stavu dítěte a vzájemné domluvy dítě ošetříme na přebalovacím pultě v přítomnosti matky. Ošetříme pupeční pahýl, děťátko zvážíme, změříme tělesnou teplotu a obvody hlavy a hrudníku. Poté bude pokračovat bonding na těle matky a přiložení k prsu. Během bondingu všem dětem monitorujeme životní funkce pomocí saturační sondy připevněné na nožku dítěte. Do 24 hodin od porodu dítě vyšetří pediatr.
    Koupání po porodu probíhá současně s ukázkou koupání za 6 – 24 hod. přímo na pokoji oddělení šestinedělí. Pouze v indikovaných případech proběhne 1. koupel na porodním sále.
    Většina sester novorozeneckého oddělení jsou i laktační poradkyně, které vám rády pomohou a poradí s kojením a péčí o miminko. Součástí oddělení je Laktační poradna, která je k dispozici i maminkám po propuštění z porodnice.
    Během pobytu Vašeho děťátka na novorozeneckém oddělení provádíme screeningová vyšetření, která slouží k odhalení závažných nemocí dětí již v novorozeneckém věku.

    Tato vyšetření jsou v ČR upravena legislativně a jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

    Novorozenecký laboratorní screening vrozených a dědičných onemocnění
    Odběr kapky krve novorozence v období 48 – 72 hodin po porodu.
    Cíl: včasné odhalení závažných onemocnění, která nelze zjistit jiným způsobem. Včasné zjištění umožní ihned zahájit léčbu a zabránit tak trvalému postižení dítěte.
    Mezi nejznámější sledovaná onemocnění patří vrozená hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), fenylketonurie (závažná metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému), kongenitální adrenální hyperplazie (vrozená nedostatečná funkce nadledvin) a cystická fibróza, SMA a SCID
    Bližší informace naleznete: www.novorozeneckyscreening.cz

    Ultrazvukové vyšetření ledvin
    Cíl: Zjišťuje se, zda jsou ledviny u miminka správně vytvořené – jejich délka, tvar, uložení, kalichopánvičkový systém a také je-li jejich vyprazdňování v pořádku.
    Je prováděno pediatrem na pokoji v přítomnosti matky 2. den po porodu.

    Ortopedické vyšetření kyčlí
    Cíl: včasný záchyt poruchy vývoje kyčelního kloubu, který se vyskytuje u 3 – 5 % populace. Včasnou léčbou a sledováním lze tak předcházet závažnému poškození kyčelního kloubu s trvalými následky.
    Vyšetření je prováděno ortopedem na pokoji v přítomnosti matky a zahrnuje klinické vyšetření kyčelních kloubů a preventivní vyšetření kyčelních kloubů ultrazvukem. Součástí vyšetření je souhrnné klinické vyšetření pohyblivosti velkých kloubů.

    Screening vrozeného šedého zákalu čočky
    Cíl: včasné odhalení šedého zákalu čočky vede k včasné léčbě.
    Je prováděno pediatrem na pokoji v přítomnosti matky při ranní vizitě, oftalmoskopem se vybavuje červený reflex na obou očích.

    Screeningové vyšetření sluchu
    Cíl: včasný záchyt vrozené poruchy sluchu u dětí a zajištění případné následné péče tak, aby se zamezilo zejména opoždění vývoje komunikačních schopností u těchto dětí.
    Základní vyšetření sluchu je možné provést 2. den po narození. Provádí se jednoduchým, nebolestivým vyšetřením. Dítě dostane do zvukovodu jemnou měřící sondu, přístroj vyšle slabý zvukový podnět a zaznamenává odpovědi sluchového ústrojí. Dítě během vyšetření spí nebo je v bdělém klidu.

    Propuštění miminka domů je plánováno tak, aby byly splněny všechny zdravotní, zákonné a sociální podmínky, tzn. jsou provedena všechna screeningová vyšetření, dítě je zdravé bez žloutenky, matka zvládá péči o dítě a výživu a dítě prospívá. Dle doporučení České neonatologické společnosti je propuštění možné po 72 h. Je důležité si včas zajistit obvodního pediatra, který převezme dítě do péče.

    Na oddělení je možné zapůjčit si monitor dechu Baby sense ve spolupráci s nadací Křižovatka za poplatek 1200Kč za 6měsíců:

    Plakát screening

    Naším přáním je spokojená maminka a spokojené miminko.

  • Novorozenecká JIP

    Novorozenecká JIP zajišťuje péči o nezralé a nemocné novorozence od 32. gestačního týdne (vč. vícečetných porodů).

    Důležitou výhodou přítomnosti novorozenecké JIP při porodnici je možnost stálého kontaktu matky s dítětem a možnost kojení či aplikace vlastního mateřského mléka jinou formou. Pokud Vaše miminko vyžaduje léčení na jednotce intenzivní péče pro novorozence, může jej otec navštívit ihned po porodu a maminka, jakmile to umožní její zdravotní stav.

    Mamince nebo otci je umožněn kontakt s nezralým nebo nemocným novorozencem v kteroukoliv dobu – návštěvy pro rodiče novorozence nejsou časově omezené.

    Po stabilizaci akutního stavu jsou matky zapojovány do péče o novorozence v inkubátoru pod dohledem specializovaného personálu. Je jim předvedena péče o novorozence v inkubátoru, jako je přebalování, polohování, koupání, klokánkování, baby masáže, přikládání k prsu nebo dokrmování alternativními způsoby. Po propuštění z péče gynekologů může být matka přijata na novorozeneckou JIP. Jakmile to stav novorozence dovolí, je v postýlce přeložen k matce na pokoj, kde se matka postupně učí samostatné péči o předčasně narozené miminko.

    Navazující péči o předčasně narozené děti po propuštění z nemocnice zajišťuje riziková poradna.

  • Oddělení šestinedělí a rizikové gravidity

    Náplní oddělení je poporodní péče o ženu a novorozence a také hospitalizační péče o ženy s rizikovým nebo patologickým těhotenstvím. 

    Klientkám jsou k dispozici standardní pokoje po dvou či třech lůžkách, z nichž vždy dva mají společné sociální zázemí. Systém „full rooming-in“, tzn. společné poporodní ošetřování matky a novorozence ihned po porodu je samozřejmostí. Maximální pozornost je věnována rozvoji laktace u matky a kojení novorozence. Každá kojící maminka má možnost využití služeb laktační poradkyně.  

    Ženám v průběhu preindukce poskytujeme vaginální napářku, péči s rebozem, aromaterapii, masáže, hydroterapii a tejpování.  

     

    POKOJ PRO TĚHOTNÉ  

    Nově zrekonstruovaný pokoj slouží jako zázemí pro ženy před porodem a ženy s rizikovou graviditou.   

    NADSTANDARDNÍ POKOJE  

    K dispozici máme pro klientky také 5 nadstandardních pokojů na kterých je přítomnost partnera možná po celou dobu pobytu. Jeden pokoj je vybaven manželskou postelí, aby rodina mohla být od prvních chvil pohromadě.  

    POOPERAČNÍ POKOJ  

    Na oddělení se nachází i pooperační pokoj pro dvě klientky s možností monitorování vitálních funkcí. To umožnuje být po porodu císařským řezem ihned na oddělení šestinedělí a mít miminko po celou dobu u sebe a zahájit časný bonding i po císařském řezu.  

    BUFET   

    Snídaně podáváme formou bufetu. Rádi bychom Vám poskytli co nejpestřejší výběr stravy, která je ideální pro kojící matky. 

    ZAVINOVACÍ ŠÁTKY  

    Po dobu hospitalizace půjčujeme šátky pro podporu zavinování dělohy po porodu. Šátek poskytuje podporu pánevnímu dnu, přetížené oblasti křížokyčelního skloubení, zmírňuje involuční bolesti, napomáhá správnému držení těla. 

    TEJPOVÁNÍ  

    Naše porodní asistentky nabízí pomoc tejpováním při řešení bolestí zad, rozestupu břišních svalů (diastázy), zahájení laktace i hojení jizvy po císařském řezu.  

    FOTOSTĚNA  

    K pořízení vzpomínky na první dny v porodnici byla nově vytvořena fotostěna u které se můžete vyfotit v průběhu pobytu nebo při odchodu domů.