Nemji-logo-inverted

Dárci krve a kostní dřeně

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

 

Základní informace

Lidská krev je tekutina s nenapodobitelnými vlastnostmi. Přes veškeré pokroky moderní vědy ji nelze uměle vyrobit, proto je v medicíně stále nenahraditelná a ničím nezastupitelná.

 

Vaše krev může pomoci několika příjemcům:

Používá se k výrobě transfuzních přípravků (erytrocyty, plazma, trombocytové koncentráty). Ty lze použít: při operacích, k léčbě chudokrevnosti, zhoubných nádorů a onemocnění krvetvorné tkáně, v dialyzačním programu (umělá ledvina), při léčbě těžkých úrazů, při kterých dochází k velkým ztrátám krve, při výměnných transfuzích pro novorozence.
Také se z ní vyrábějí krevní deriváty (léčivé přípravky vyráběné z plazmy, např. koncentráty koagulačních faktorů, albumin,…) Ty se používají jako náhrada krevních bílkovin, pro pacienty s hematologickým onemocněním, nebo jako očkovací látky.
Díky více než padesátiletému systematickému úsilí je situace v České republice poměrně příznivá. Dobrovolné a bezplatné dárcovství je u nás prosazováno od padesátých let minulého století. Zásluhou dobrovolných, bezplatných dárců krve mají nemocní v ČR přístup k potřebné léčbě zajištěn.

Pokud darujete poprvé, doporučujeme přečíst si sekci Prvodárci.

Jestli Vás zajímají podrobnosti o odběru, můžete se více informací dozvědět na stránce Průběh odběrem.

 

Odběr plazmy:

Na našem odběrovém středisku neprovádíme odběry plazmy.

 

Dárcovství kostní dřeně:

Naše odběrové středisko úzce spolupracuje s Českým registrem dárců krvetvorných buněk. V případě zájmu u nás dostanete informace o dárcovství kostní dřeně a můžete u nás vyplnit vstupní dotazník a zaregistrovat se.
Více informací naleznete na stránce Informace pro dárce kostní dřeně.

Personál

Vedoucí hematologické laboratoře, vedoucí výroby na OS dárců krve

Mgr. Jaroslav Zelený

Vedoucí hematologické laboratoře a výroby na OS dárců krve

Odběrové hodiny

Odběrové dny – dárci

PO – ČT:
6:30 – 9:00

Odběr autotransfuzí

PO, ÚT:
od 9:00 dle objednání

Kontaktní informace

Kde nás najdete

Dárci kostní dřeně mohou využít tento vchod pouze v době, kdy je otevřen. Pokud jste domluveni na pozdější hodinu, musíte přijít k Hematologicko-transfuznímu oddělení (HTO) a zde zazvonit. HTO naleznete v Diagnostickém pavilonu D, v 1. patře nad rentgeny.

 

Parkování:

Po dobu, kdy budete na transfuzním oddělení, nemusíte platit poplatek za parkování. Můžete parkovat na jakémkoli parkovišti (před nemocnicí i uvnitř areálu).
Při vjezdu na parkoviště si vyzvedněte parkovací lístek. Ten vezměte s sebou na odběr.
Po odběru krve vám parkovací lístek potvrdíme razítkem v evidenci odběrového střediska. Na informačním centru nemocnice si můžete stornovat platbu za parkovací lístek a do 30 min opustit parkoviště.
Dále pak je naproti vchodu pro dárce parkoviště, kde jsou vyhrazena 4 parkovací místa – je však nutné si v šatně dárců vyzvednout parkovací kartu, aby vaše auto nebylo odtaženo!

Fotogalerie