Nemji-logo-inverted

V areálu nemocnice budou pomáhat roboti

Uklízet podlahy na chodbách, vozit jídlo pacientům, případně převážet materiál v celém areálu nemocnice. Scéna jako ze sci-fi filmu, který se stane realitou všedních dní po nemocničních chodbách. To vše bude možné díky autonomním mobilním robotům. Pomocí naprogramování můžou plnit úkoly a zastoupit tak lidskou práci. Vozíky jsou bezpečné, detekují překážky. Integrace robotů by měla proběhnou zároveň s podporou 5G sítí. Současně by tak měla být Nemocnice Jihlava pokryta lepším mobilním signálem na vybraných místech.

„Robot bude mít přesně danou trasu, kterou bude jezdit. V plánu máme celkem tři zařízení. Jeden z robotů bude mít za sebou tažné zařízení a převážet stravu do blízkého Sociálního centra Kraje Vysočina, pro který zajišťujeme stravování. Další bude také na převoz jídla, ale bude sloužit pro rozvoz na naše jednotky intenzivní péče. A třetí bude úklidový. Všechny typy robotů jsou samoobslužné. Znamená to tedy, že zastoupí lidskou sílu, které je aktuálně na pracovním trhu nedostatek,“ vysvětluje ředitel jihlavské nemocnice Alexander Filip. Tažné vozíky uvezou až 3 000 kilogramů a fungují samostatně bez nutnosti lidské obsluhy.

Součástí celého projektu je také vybudování 5G sítě, která pro autonomní systém zajistí pokrytí signálem: „Význam to má také pro pacienty a zaměstnance, kteří se můžou těšit na plné pokrytí signálem ve vytipovaných místech nemocnice, kde byl doposud slabý,“ popisuje náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost David Zažímal.

Rozvoz stravy v nemocnici je v tuto chvíli zajišťován přepravními vozíky, které řídí lidé. Nahrazením systému by tak došlo k ušetření pracovní síly. Stejně tak úklidové stroje jsou obsluhovány lidmi. Roboti by se nově pohybovali po páteřních chodbách nemocnice a jejich provoz by byl téměř bezúdržbový. Celý projekt vyjde na 20 milionů korun a s jeho financováním by měla pomoci evropská dotace. Pokud vše půjde podle plánu, provoz robotů by mohl být spuštěn nejpozději do konce roku 2025.

 

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice