Nemji-logo-inverted

Nuclear Medicine Department

Information for patients

Preparing and instructing the patient for the PET/CT scan of the trunk

Dear Sir or Madam!
The GP has made an appointment for a PET/CT scan. This examination requires a lot of preparation, so please read the following information and instructions carefully. The quality of the examination and thus the benefit for your diagnosis and possible further treatment depend on the preparation.

 

Basic information about the examination

PET/CT is a specialised so-called hybrid examination in which PET provides information about the function of tissues and almost simultaneously CT provides information about the structure of individual tissues or organs. PET = positron emission tomography, in which a radiopharmaceutical (18 F - FDG = fluoro-deoxy-glucose) is administered intravenously to the patient prior to the examination. Glucose labelled with radioactive fluorine is preferentially taken up by the body in cells with an increased need for energy, of which it is a source. The radioactive substance that is bound to glucose is then detected by the PET machine. The data obtained is converted into an image, so that deposits or areas in the body that have an increased need for energy (e.g. as a manifestation of inflammation, tumours...) can be accurately detected. By comparing the PET scan with an almost simultaneous CT scan (so-called PET/CT fusion), these lesions can then be located with complete precision. The combination of these two technologies is a major benefit of the examination.

 

Preparing the patient before the examination

The referring physician completes a PET/CT scan request form with the patient in advancewhich must include the following: information about allergies, whether the patient is being treated for diabetes, including information about treatment, and whether the patient has a liver, kidney or thyroid disorder. Information on previous chemotherapy and radiotherapy or surgery, including the time interval between these treatments, must also be given. In the case of women, information on possible pregnancy and/or breastfeeding is important. If the patient suffers from claustrophobia (a morbid fear of enclosed spaces), this should not be forgotten. If the patient later remembers something after filling in the application form, it is possible to complete the information before the PET/CT examination by contacting the nuclear medicine department's records officer. Translated with DeepL.com (free version)

* The patient will be contacted by the PET/CT facility 1-2 days prior to the appointment to checkwhether the appointment is valid and the time of the examination will be specified. Therefore, the patient must always have his mobile phone on and carry it with him!

 

K zajištění dostatečné výtěžnosti PET /CT je nutné:
  • 2 dny před vyšetřením se vyvarovat těžké fyzické námahy (např. nošení břemen, úklid domácnosti, sport, posilovna, dlouhé vycházky, jízda na kole atd.) a v den vyšetření pak fyzickou námahu zcela minimalizovat.
  • 1 den před vyšetřením jíst jen lehká a málo kalorická jídla (zvl. se vyvarovat  sladkých a tučných pokrmů. Pozor- brambory a těstoviny obsahují rovněž cukry). Doporučujeme jíst jen zeleninu, libové maso, vejce.
  • Nejméně 6 hodin před vyšetřením lačnit (zákaz platí i pro bonbony, žvýkačku, pastilky apod.).
  • Před vyšetřením pít dostatečné množství  tekutin, v průběhu 2 hodin před vyšetřením doporučujeme vypít alespoň 1 litr tekutin (vhodné jsou nápoje bez kalorické hodnoty- např. voda, neslazený čaj. Nevhodné jsou  slazené nápoje, mléko, alkohol včetně piva – i nealkoholického).
  • Důležité je být alespoň 30-60 minut před vyšetřením v teple (v zimě se dobře obléci a v létě nepoužívat klimatizaci !). Doporučujeme být na oddělení nukleární medicíny půl hodiny před plánovaným vyšetřením a optimalizovat teplotu těla.
  • U pacientů s cukrovkou je nutno před vyšetřením upravit režim léčby – u pacientů jen na dietě platí stejná příprava jako u pacientů bez cukrovky u pacientů s léčbou PAD (tabletami) je nutno tyto léky vynechat v den vyšetření a obvykle 48 hodin po vyšetření – podle doporučení indikujícího lékaře! Jedná se např. o tyto preparáty : Adimet, Avandamet, Competact, Diaphage, Ecureas, Glibomet, Glucophage, Glucovance, Glumestan, Janumet, Langerin, Metfirex, Metfogamma, Metformin, Normaglyc, Siofor, Stadamet, další příprava jako u pacientů bez cukrovky.
    – Při léčbě inzulínem pacient ráno v den vyšetření nejí a neužívá inzulin. Ranní dávku inzulinu spolu se snídaní si vezme s sebou na naše oddělení a po vyšetření si aplikuje inzulín a nasnídá se. Jinak je příprava shodná jako u pacientů bez cukrovky.
  • Odeslal-li Vás lékař na vyšetření PET/CT pro podezření na infekční endokarditidu či sarkoidózu (zejména k vyloučení postižení srdce) je nutno 24-12 hodin před vyšetřením dodržet dietu bohatou na tuky (např. maso, masový vývar, tvrdé sýry, vejce…) s vyloučením cukrů včetně polysacharidů (tj. knedlíky, pečivo, těstoviny, rýže, brambory…). 12 hodin před vyšetřením je nutno lačnit, v tuto dobu je nutno více pít (opět neslazené tekutiny, ev. hořký čaj).
  • Užívání léků před vyšetřením se nemění, kromě již výše zmíněných PAD u diabetiků.

 

The process of examination
  • Bezprostředně  před vyšetřením bude každému pacientovi nejprve změřena hladina glykemie z kapky krve odebrané po vpichu do prstu. Pokud nebude hodnota příliš vysoká,  začne se s vyšetřováním (pokud má pacient – diabetik dlouhodobě vysoké hladiny glykemie, musí být nejdříve léčen diabetologem, teprve po úpravě hladin glykemie možno přistoupit k vyšetření PET/CT). V den vyšetření bude nejprve podána nitrožilně injekce s radioaktivní glukózou. Po asi hodinovém intervalu od injekce se začne s vyšetřováním. Je zapotřebí odložit všechny kovové  doplňky. V poloze na zádech pacient projíždí pomalu prstencem přístroje, ve kterém jsou detektory.
  • Snímání bude trvat asi 30 minut a je nezbytné ležet klidně během celé doby vyšetření.
  • Výsledky vyšetření sdělí pacientovi lékař, který jej na vyšetření odeslal!

 

Praktická doporučení:
  • Na oddělení nukleární medicíny přijďte s časovou rezervou.
  • Váš doprovod nesmí tvořit těhotné ženy či děti.
  • Před a po vyšetření  dbejte na dostatečné zavodnění (1litr tekutin před  vyšetřením a 1 litr po vyšetření).
  • K vyšetření zvolte pohodlné oblečení, bez kovových součástí (u žen doporučujeme podprsenku bez kostic a háčků).
  • Vezměte si s sebou čistou vodu, svačinu a popř. léky, které užíváte. Na oddělení nukleární medicíny se zdržíte pravděpodobně  celkově kolem tří hodin.
  • Návrat do práce není omezen (pokud nepracujete s těhotnými ženami anebo dětmi, v tomto případě dostanete na kartotéce našeho oddělení potvrzení).
  • Po dobu 12 hodin po vyšetření PET/CT se zdržte blízkého kontaktu s dětmi a těhotnými ženami.
  • U kojících matek je nutno po vyšetření PET/CT mléko nejméně 12 hodin odstříkávat a pokud možno, zdržet se kontaktu s dítětem opět alespoň 12 hodin.
  • Pokud budete bezprostředně po vyšetření cestovat do ciziny, požádejte recepci našeho oddělení o potvrzení „O aplikaci radioaktivní látky“, abyste předešli případným komplikacím na letišti či hranicích.
  • Pokud přijedete sanitním vozem, musíte mít s sebou i příkaz k transportu na cestu zpět!

Radioaktivní látka pro Vaše vyšetření je objednávána předem a celé vyšetření je finančně nákladné. Pokud se z vážných důvodů nemůžete na vyšetření dostavit, co nejdříve sdělte tuto skutečnost na tel. číslo +420 567 157 742, abychom mohli uvědomit náhradního pacienta a nedošlo k finanční ztrátě.

 

Upozorňujeme – mějte Váš telefon 2-3 dny před vyšetřením zapnutý a stále u sebe, abychom Vás mohli v případě potřeby kontaktovat (např. potvrzení termínu vyšetření, přesun termínu vyšetření  atd.).

Pokud  budete potřebovat další doplňující informace, podáváme Vám je na tel. čísle +420 567 157 742